Parlamentul României

 
Lege nr. 5/2000

din 06/03/2000
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 152 din 12/04/2000

privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a III-a - zone protejate


 

    Parlamentul României adoptă prezenta lege.

   Art. 1. - (1) Se aprobă Planul de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a III-a - zone protejate, potrivit anexelor nr. I-IV care fac parte integrantă din prezenta lege.
   (2) În înţelesul prezentei legi, zone protejate sunt zonele naturale sau construite, delimitate geografic şi/sau topografic, care cuprind valori de patrimoniu natural şi/sau cultural şi sunt declarate ca atare pentru atingerea obiectivelor specifice de conservare a valorilor de patrimoniu.
   Art. 2. - Legea evidenţiază zonele naturale protejate de interes naţional şi identifică valorile de patrimoniu cultural naţional, care necesită instituirea de zone protejate pentru asigurarea protecţiei acestor valori.
   Art. 3. - Lucrările de salvare, protejare şi de punere în valoare a patrimoniului din zonele protejate sunt de utilitate publică, de interes naţional.
   Art. 4. - (1) Zonele naturale protejate de interes naţional şi monumentele naturii, precum şi gruparea geografică şi localizarea teritorială a zonelor naturale protejate de interes naţional sunt prevăzute în anexa nr. I la prezenta lege.
   (2) Regimul zonelor naturale protejate de interes naţional se reglementează prin lege specială.
   Art. 5. - (1) Valorile de patrimoniu cultural de interes naţional sunt prevăzute în anexa nr. III la prezenta lege.
   (2) Autorităţile administraţiei publice locale, cu sprijinul autorităţilor publice centrale cu atribuţii în domeniu, vor delimita, în baza unor studii de specialitate, în termen de 12 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, zonele de protecţie a valorilor de patrimoniu cultural, prevăzute în anexa nr. III.
   (3) În vederea instituirii zonelor protejate autorităţile administraţiei publice locale vor întocmi documentaţiile de urbanism şi regulamentele aferente, elaborate şi aprobate potrivit legii, care vor cuprinde măsurile necesare de protecţie şi conservare a valorilor de patrimoniu cultural naţional din zonă.
   (4) În termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi Ministerul Lucrărilor Publice şi Amenajării Teritoriului va întocmi Metodologia de elaborare a documentaţiilor de urbanism pentru zone construite protejate, care va fi publicată în Monitorul Oficial al României.
   Art. 6. - Anexele nr. I şi III la prezenta lege se pot reactualiza periodic, pe măsura identificării de noi valori de patrimoniu natural sau cultural, precum şi a modificărilor intervenite asupra valorilor protejate. Declararea şi delimitarea zonelor protejate aferente noilor valori de patrimoniu se fac potrivit legii.
   Art. 7. - Prevederile Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a III-a - zone protejate sunt obligatorii pentru autorităţile administraţiei publice centrale şi locale, care vor asigura preluarea acestor prevederi în documentaţiile de amenajare a teritoriului judeţelor, municipiilor, oraşelor şi comunelor.
   Art. 8. - (1) Lucrările necesare de salvare, cercetare, restaurare, protejare, conservare şi de punere în valoare a patrimoniului din zonele protejate de interes naţional se vor executa numai în baza avizelor şi aprobărilor autorităţilor administrative şi forurilor ştiinţifice din domeniu, prevăzute de lege. Aceste lucrări se cuprind în listele de investiţii anexă la bugetele ordonatorilor principali de credite, pe bază de documentaţii tehnico-economice elaborate şi aprobate potrivit dispoziţiilor legale, şi se finanţează, în completare, în limita fondurilor aprobate cu această destinaţie, prin legile bugetare anuale.
   (2) Finanţarea totală sau parţială a lucrărilor se poate face şi de alţi investitori, persoane fizice sau persoane juridice, din donaţii sau din alte fonduri alocate de organisme internaţionale sau din resurse financiare obţinute în baza unor convenţii bilaterale ori multilaterale, în condiţiile stabilite de lege.
   Art. 9. - Nerespectarea măsurilor specifice de conservare şi de protejare a zonelor protejate atrage, potrivit legii, răspunderea civilă, contravenţională sau penală, după caz.
   Art. 10. - (1) Până la delimitarea prin studii de specialitate a zonelor de protecţie a valorilor de patrimoniu cultural, prevăzute în anexa nr. III, în condiţiile art. 5 alin. (2), se instituie zone de protecţie a monumentelor istorice, de 100 metri în municipii şi oraşe, de 200 metri în comune şi de 500 metri în afara localităţilor.
   (2) Distanţele sunt măsurate de la limita exterioară a terenurilor aferente monumentelor istorice definite la art. 1 alin. (2) din Ordonanţa Guvernului nr. 68/1994 privind protejarea patrimoniului cultural naţional, aprobată prin Legea nr. 41/1995.
   Art. 11. - Pe data intrării în vigoare a prezentei legi dispoziţiile referitoare la avizarea lucrărilor în zonele de protecţie a monumentelor, prevăzute la art. 6 lit. a) din Ordonanţa Guvernului nr. 27/1992 privind unele măsuri pentru protecţia patrimoniului cultural naţional, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 215 din 28 august 1992, cu modificările ulterioare, nu se mai aplică în cazul valorilor de patrimoniu cultural naţional prevăzute în anexa nr. III la prezenta lege.

    Această lege a fost adoptată de Senat în şedinţa din 28 decembrie 1999, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) din Constituţia României.

    PREŞEDINTELE SENATULUI
MIRCEA IONESCU-QUINTUS

    Această lege a fost adoptată de Camera Deputaţilor în şedinţa din 8 februarie 2000, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) din Constituţia României.

    p. PREŞEDINTELE CAMEREI DEPUTAŢILOR,
VASILE LUPU

    Bucureşti, 6 martie 2000.
    Nr. 5.

   ANEXA Nr. I

   I. ZONE NATURALE PROTEJATE DE INTERES NAŢIONAL
ŞI MONUMENTE ALE NATURII*)

   1.0. Rezervaţii ale biosferei, parcuri naţionale sau naturale
   
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Poziţia Denumirea Suprafaţa Judeţul
(ha)
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
A Delta Dunării 580.000,00 Tulcea, Constanţa
B Domogled-Valea Cernei 60.100,00 Caraş-Severin, Mehedinţi, Gorj
C Retezat 38.047,00 Hunedoara
D Porţile de Fier 115.655,80 Caraş-Severin, Mehedinţi
E Cheile Nerei-Beuşniţa 37.100,00 Caraş-Severin
F Munţii Apuseni 75.784,00 Alba, Bihor, Cluj
G Rodna 46.399,00 Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Suceava
H Bucegi 32.663,00 Argeş, Braşov, Dâmboviţa, Prahova
I Cheile Bicazului-Hăşmaş 6.575,00 Neamţ, Harghita
J Ceahlău 8.396,00 Neamţ
K Călimani 24.041,00 Bistriţa-Năsăud, Suceava, Mureş
L Cozia 17.100,00 Vâlcea
M Piatra Craiului 14.800,00 Argeş, Braşov
N Grădiştea Muncelului-Cioclovina 10.000,00 Hunedoara
O Semenic-Cheile Caraşului 36.664,80 Caraş-Severin
P Munţii Măcinului 11.321,00 Tulcea
R Balta Mică a Brăilei 17.529,00 Brăila
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    ____________
   *) Elaborată în baza datelor existente la data de 1 octombrie 1998, în conformitate cu prevederile Legii nr. 137/1995 privind protecţia mediului înconjurător.
    Potrivit legii, Delta Dunării are regim de rezervaţie a biosferei, de sit natural cu valoare de patrimoniu natural mondial şi de zonă umedă de importanţă internaţională (sit Ramsar).
    Unele suprafeţe din perimetrul parcurilor naţionale Retezat şi Rodna au regimul de rezervaţie a biosferei, potrivit programului UNESCO-Omul şi Biosfera.
    La pct. 2.0 din prezenta anexă, prescurtările PN, DD vor avea următoarele semnificaţii:
    PN - rezervaţii naturale incluse în perimetrul parcurilor naţionale sau naturale;
    DD - rezervaţii naturale incluse în Rezervaţia Biosferei "Delta Dunării".

   2.0. Rezervaţii şi monumente ale naturii
   
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Localizarea Suprafaţa
crt. (ha)
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
0 1 2 3
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul Alba

2.1. Detunata Goală Comuna Bucium 24,00
2.2. Râpa Roşie Oraşul Sebeş 25,00
2.3. Detunata Flocoasă Comuna Bucium 5,00
2.4. Pintenii din Coasta Jinei Comuna Şugag, satul Dobra 1,00
2.5 Oul Arşiţei Comuna Săsciori, satul Tonea şi comuna Pianu 0,20
2.6. Masa Jidovului Comuna Şugag, satul Tău Bistra 0,20
2.7. Stânca Grunzii Comuna Şugag, satul Tău Bistra 0,20
2.8. Piatra Despicată Comuna Roşia Montană 0,20
2.9. Peştera Vânătările Ponorului Comuna Ponor 5,00
2.10. Peştera Gheţarul Scărişoara PN-F Comuna Gârda de Sus (1,00)
2.11. Peştera Gheţarul de la Vârtop PN-F Comuna Arieşeni, satul Casa de Piatră (1,00)
2.12. Cheile Râmeţului Comuna Râmeţ, satul Valea Mănăstirii 40,00
2.13. Huda lui Papară PN-F Comuna Sălciua, satul Sub Piatră (4,50)
2.14. Pădurea Vidolm Comuna Ocoliş, satul Vidolm 44,20
2.15. Poiana cu narcise de la Negrileasa Comuna Bucium 5,00
2.16. Molhaşurile Căpăţânei Comuna Bistra 5,00
2.17. Poienile cu narcise din Tecşeşti Comuna Întregalde, satul Tecşeşti 2,00
2.18. Iezerul Şurianul Oraşul Cugir 20,00
2.19. Calcarele de la Ampoiţa Comuna Meteş, satul Ampoiţa 10,00
2.20. Cheile Întregalde Comuna Întregalde, satul Modoleşti 25,00
2.21 Cheile Vălişoarei Comuna Livezile, satul Vălişoara 20,00
2.22. Şesul Craiului-Scăriţa Belioara Comuna Poşaga, satul Poşaga de Sus 47,70
2.23. Calcarele cu orbitoline de la Piatra Corbului Comuna Meteş 2,00
2.24. Dealul cu Melci Comuna Vidra 5,00
2.25. Pârâul Bobii Municipiul Aiud, satul Gârbova de Sus 1,50
2.26. Calcarele de la Valea Mică Oraşul Zlatna, satul Valea Mică 1,00
2.27. Pădurea Sloboda Municipiul Aiud 20,00
2.28. Iezerul Ighiel Comuna Ighiu, satul Ighiel 20,00
2.29. Tăul fără fund de la Băgău Lopadea Nouă 7,40
2.30. Cheile Gârdişoarei PN-F Comuna Arieşeni (15,00)
2.31. Cheile Ordâncuşei PN-F Comuna Gârda de Sus (10,00)
2.32. Cheile Albacului PN-F Comuna Albac (35,00)
2.33. Cheile Văii Morilor Comuna Vidra, satul Ponorel 30,00
2.34. Cheile Poşegii Comuna Poşaga, satul Poşaga de Sus 10,00
2.35. Cheile Runcului Comuna Ocoliş, satul Runc 20,00
2.36. Cheile Pociovaliştei Comuna Ocoliş, satul Runc 25,00
2.37. Cheile Glodului Comuna Almaşu Mare, satul Glod 20,00
2.38. Cheile Cibului Comuna Almaşu Mare 15,00
2.39. Cheile Caprei Oraşul Zlatna, satul Feneş 15,00
2.40. Cheile Ampoiţei Comuna Meteş, satul Lunca Ampoiţei 15,00
2.41. Cheile Văii Cetăţii Comuna Galda de Jos 10,00
2.42. Cheile Galdiţei şi Turcului Comuna Întregalde 80,00
2.43. Cascada Vârciorog Comuna Arieşeni 5,00
2.44. Cascada Pisoaia Comuna Vidra, satul Nemeşi 5,00
2.45. Piatra Ceţii Comuna Întregalde 75,00
2.46. Luncile Prigoanei Comuna Şugag 15,00
2.47. Piatra Bulbuci Oraşul Zlatna, satul Feneş 3,00
2.48. Piatra Tomii Comuna Ceru Băcăinţi, satul Bulbuc 1,00
2.49. Piatra Varului Comuna Meteş 1,00
2.50. Piatra Boului Comuna Meteş 3,00
2.51. Piatra Poienii Comuna Ighiu, satul Ighiel 1,00
2.52. Piatra Grohotişului Comuna Ighiu, satul Ighiel 5,00
2.53. Bulzul Gălzii Comuna Galda de Jos 3,00
2.54. Cheile Gălzii Comuna Galda de Jos 1,00
2.55. Cheile Tecşeştilor Comuna Întregalde 5,00
2.56. Cheile Pravului Comuna Râmeţ, satul Cheia 3,00
2.57. Cheile Piatra Bălţii Comuna Râmeţ, satul Cheia 2,00
2.58. Cheile Geogelului Comuna Ponor 5,00
2.59. Cheile Plaiului Comuna Livezile 2,00
2.60. Avenul din Hoanca Urzicarului PN-F Comuna Roşia Montană, satul Vârtop (1,00)
2.61. Coiba Mică PN-F Comuna Arieşeni, satul Casa de Piatră (1,00)
2.62. Coiba Mare PN-F Comuna Arieşeni, satul Casa de Piatră (1,00)
2.63. Peştera Vârtopaşu Comuna Arieşeni, satul Casa de Piatră 1,00
2.64. Huda Orbului PN-F Comuna Arieşeni, satul Casa de Piatră (1,00)
2.65. Hodobana PN-F Comuna Arieşeni, satul Hodobana (1,00)
2.66. Avenul cu două intrări PN-F Comuna Arieşeni, satul Hodobana (1,00)
2.67. Izbucul Tăuzului PN-F Comuna Arieşeni, satul Hodobana (1,00)
2.68. Hoanca Apei PN-F Comuna Gârda de Sus (1,00)
2.69. Avenul de la Tău PN-F Comuna Gârda de Sus (1,00)
2.70. Pojarul Poliţei PN-F Comuna Gârda de Sus (1,00)
2.71. Avenul din şesuri PN-F Comuna Gârda de Sus (1,00)
2.72. Izbucul Poliţei PN-F Comuna Gârda de Sus (0,20)
2.73. Izbucul Coteţul Dobreştilor PN-F Comuna Gârda de Sus (0,20)
2.74. Peştera de sub Zgurăşti PN-F Comuna Gârda de Sus (1,00)
2.75. Peştera Poarta lui Ionele PN-F Comuna Gârda de Sus (0,10)
2.76. Peştera Dirninii PN-F Comuna Horea, satul Mătişeşti (1,00)
2.77. Izbucul Mătişeşti PN-F Comuna Horea, satul Mătişeşti (1,00)
2.78. Peşterile Lucia Comuna Sohodol 1,00
2.79. Peştera de la Groşi Comuna Sălciua, satul Sub Piatră 1,00
2.80. Cheile Mândruţului Comuna Scărişoara 3,50
2.81. Cheile Silosului Comuna Rimetea, satul Colţeşti 3,00
2.82. Cheile Mănăstirii Comuna Râmeţ, satul Valea Mănăstirii 15,00
2.83. Piatra Corbului Comuna Roşia Montană 5,00

Judeţul Arad

2.84. Peştera Valea Morii Comuna Moneasa 5,00
2.85. Dosul Laurului Comuna Gurahonţ, satul Zimbru 32,20
2.86. Baltele Gurahonţ Comuna Gurahonţ 2,00
2.87. Runcu-Groşi Comuna Bârzava 261,80
2.88. Poiana cu narcise Rovina Oraşul Ineu 0,10
2.89. Balta Rovina Oraşul Ineu 120,00
2.90. Balta Şoimoş Oraşul Lipova 1,00
2.91. Pădurea Sic Comuna Cărand, satul Seliştea 17,80
2.92. Peştera lui Duţu Comuna Săvârşin, satul Căprioara 0,10
2.93. Peştera Sinesie Comuna Săvârşin 0,10
2.94. Locul fosilifer Monorostia Comuna Bârzava 0,10
2.95. Locul fosilifer Zăbalţ Comuna Dorgoş, satele Ususău şi Zăbalţ 5,00
2.96. Pădurea de stejar pufos de la Cărand Comuna Cărand 2,10
2.97. Rezervaţia de soluri sărăturate Comuna Socodor 95,00
2.98. Arboretul Macea Comuna Macea 20,50

Judeţul Argeş

2.99. Microrelieful carstic de la Cetăţeni Comuna Cetăţeni 10,00
2.100. Granitul de la Albeşti Comuna Albeşti de Muscel 0,50
2.101. Locul fosilifer Suslăneşti Comuna Mioarele, satul Suslăneşti 3,50
2.102. Calcarul numulitic de la Albeşti Comuna Albeşti de Muscel 1,50
2.103. Poiana cu narcise Negraşi Comuna Negraşi 4,10
2.104. Zona carstică - Cheile Dâmboviţa - Comunele Rucăr şi Dâmbovicioara (2.000,00)
Dâmbovicioara - Brusturet PN-M
2.105. Golul alpin Moldoveanu - Capra Comunele Arefu şi Nucşoara 5.000,00
2.106. Peştera de la Piscul Negru Comuna Arefu 0,50
2.107. Peştera Dobreştilor Comuna Dâmbovicioara 0,50
2.108. Peştera nr. 15 Comuna Dâmbovicioara 0,50
2.109. Peştera Dâmbovicioara PN-M Comuna Dâmbovicioara (0,50)
2.110. Peştera Uluce PN-M Comuna Dâmbovicioara (0,50)
2.111. Peştera Stanciului PN-M Comuna Dâmbovicioara (0,50)
2.112. Avenul din Grind Comuna Dâmbovicioara 0,50
2.113. Lacul Iezer Comuna Nucşoara 0,60
2.114. Lacul Zârna Comuna Rucăr 0,50
2.115. Lacul Jgheburoasa Comuna Rucăr 2,00
2.116. Lacul Hârtop I Comuna Rucăr 0,30
2.117. Lacul Hârtop II Comuna Rucăr 0,35
2.118. Lacul Hârtop V Comuna Rucăr 1,00
2.119. Lacul Mănăstirii Comuna Rucăr 0,60
2.120. Lacul Valea Rea Comuna Rucăr 0,50
2.121. Lacul Buda Comuna Nucşoara 0,40
2.122. Lacurile Izvorul-Muşeteică Comuna Nucşoara 0,30
2.123. Lacul Scărişoara Galbenă Comuna Rucăr 2,00
2.124. Lacul Galbena IV Comuna Rucăr 0,20
2.125. Valea Vâlsanului Comunele Muşăteşti, Brăduleţ, Arefu, Nucşoara 10.000,00

Judeţul Bacău

2.126. Dealul Perchiu Municipiul Oneşti 90,00
2.127. Pădurea Runc Oraşul Buhuşi, localitatea Runcu 57,50
2.128. Pădurea Izvorul Alb Oraşul Dărmăneşti 3,00
2.129. Pădurea Arsura Comuna Mărgineni 34,50
2.130. Pădurea de pini Oraşul Moineşti 15,00
2.131. Tuful de la Valea Uzului Oraşul Dărmăneşti 0,10
2.132. Tuful de Falcău Oraşul Slănic-Moldova 0,10
2.133. Cineritele de Nutasca-Ruseni Comuna Cleja 0,10
2.134. Rezervaţia de arini Dofteana Comuna Dofteana 0,10
2.135. Punctul fosilifer La Runc Comuna Gura Văii 0,10
2.136. Punctul fosilifer Cârligata Comuna Mărgineni 0,10
2.137. Strate tip pentru "Formaţiunea de Pietrosu" Comuna Mărgineni 0,10
2.138. Puncte fosilifere în conglomeratele de Pietricica Comuna Nicolae Bălcescu 0,10
2.139. Strate tip pentru "Formaţiunea de Supan" Oraşul Comăneşti 0,10
2.140. Calcarele cu Litothamnius Oraşul Slănic-Moldova, localitatea Cireşoaia 0,10

Judeţul Bihor

2.141. Groapa Ruginoasă - Valea Seacă PN-F Oraşul Nucet, satul Băiţa (20,40)
2.142. Pietrele Galbenei PN-F Comuna Pietroasa (6,30)
2.143. Piatra Bulzului PN-F Comuna Pietroasa (1,40)
2.144. Gheţarul Focul Viu PN-F Comuna Pietroasa (0,10)
2.145. Avenul Borţigului PN-F Comuna Pietroasa (0,10)
2.146. Vârful Buteasa Comuna Bulz 2,00
2.147. Molhaşurile din Valea Izbucelor PN-F Comuna Pietroasa (80,00)
2.148. Fâneaţa Izvoarelor Crişul Pietros PN-F Comuna Pietroasa (1,00)
2.149. Cetăţile Ponorului PN-F Comuna Pietroasa (14,90)
2.150. Valea Galbenei PN-F Comuna Pietroasa (70,50)
2.151. Valea Sighiştelului PN-F Comuna Câmpani, satul Sighiştel (412,60)
2.152. Pietrele Boghii PN-F Comuna Pietroasa (38,40)
2.153. Săritoarea Bohodeiului PN-F Comuna Pietroasa (32,90)
2.154. Cetatea Rădesei PN-F Comuna Budureasa (20,00)
2.155. Poiana Florilor PN-F Comuna Pietroasa (1,00)
2.156. Platoul Carstic Padiş PN-F Comuna Pietroasa (39,00)
2.157. Depresiunea Bălileasa PN-F Comuna Pietroasa -
2.158. Groapa de la Bârsa PN-F Comuna Pietroasa (30,00)
2.159. Vârful Biserica Moţului PN-F Comuna Pietroasa (3,00)
2.160. Platoul carstic Lumea Pierdută PN-F Comuna Pietroasa (39,00)
2.161. Izbucul intermitent de la Călugări Comuna Cărpinet 14,40
2.162. Fâneaţa Valea Roşie Comuna Cetariu, satul Săldăbagiu de Munte 4,00
2.163. Ferice Plai şi Hoanca Comuna Bunteşti 0,10
2.164. Avenul Câmpeneasa cu Izbucul Boiu Oraşul Vaşcău 1,00
2.165. Defileul Crişului Repede Comuna Vadul Crişului 219,70
2.166. Peştera Ciurului Ponor Comuna Roşia 1,00
2.167. Peştera Ciurului Izbuc Comuna Roşia 0,10
2.168. Peştera Osoiu Comuna Vârciorog, satul Fâşca 0,10
2.169. Peştera Urşilor-Chişcău Comuna Pietroasa, satul Chişcău 1,00
2.170. Peştera Valea Leşului Comuna Bulz 0,10
2.171. Peştera Vântului Comuna Şuncuiuş 0,10
2.172. Peştera lui Micula Comuna Pietroasa, satul Giuleşti 0,10
2.173. Peştera Gălăşeni Comuna Măgeşti, satul Gălăşeni 0,10
2.174. Defileul Crişului Negru la Borz Comuna Şoimi, satul Borz 12,00
2.175. Pădurea cu narcise din Oşorhei Comuna Oşorhei 2,00
2.176. Vârful Cârligaţi (Versantul Sudic) PN-F Comuna Budureasa (10,00)
2.177. Pârâul Peţea Comuna Sânmartin 4,00
2.178. Dealul Păcău Comuna Şoimi 15,00
2.179. Poiana cu narcise de la Goronişte Comuna Tinca 1,00
2.180. Piatra Grăitoare (coasta de S-E a Brăiesei) Comuna Budureasa 5,00
2.181. Valea Iadei cu Syringa josichaea Comuna Bulz, satul Remeţi 2,00
2.182. Păşunea cu Corynephorus de la Voievozi Comuna Simian 5,00
2.183. Complexul hidrografic Valea Rece Comuna Sălacea 2,00
2.184. Lacul Cicoş Comuna Săcuieni 10,00
2.185. Gruiul Pietrii Comuna Lugaşu de Jos 0,40
2.186. Calcarele tortoniene de la Miheleu Comuna Lăzăreni 0,10
2.187. Locul fosilifer de pe Dealul Şimleului Comuna Sânmartin, satul Betfia 5,00
2.188. Calcarele tortoniene de la Tăşad Comuna Drăgeşti 0,40
2.189. Locul fosilifer din Valea Lionii-Peştiş Oraşul Aleşd, satul Peştiş 0,01
2.190. Lentila 204 Brusturi - Cornet Comuna Aştileu 0,10
2.191. Calcarele cu hippuriţi din Valea Crişului Comuna Bratca 0,40
2.192. Locul fosilifer de la Corniţel Comuna Borod 0,01
2.193. Peştera Meziad Comuna Remetea 0,10
2.194. Colonia de Păsări de la Pădurea Radvani Comuna Cefa 3,00
2.195. Izvoarele mezotermale Răbăgani Comuna Răbăgani 0,50
2.196. Peştera Vacii Comuna Roşia 0,10
2.197. Peştera Grust Comuna Roşia 0,10
2.198. Peştera Igriţa Comuna Aştileu 0,10
2.199. Peştera Farcz Comuna Roşia 0,10
2.200. Peştera Topliţa Comuna Dobreşti 0,10

Judeţul Bistriţa-Năsăud

2.201. Piatra Corbului Comuna Cetate, satul Budacu de Sus 5,00
2.202. Masivul de sare de la Sărăţel Comuna Şieu-Măgheruş, satul Sărăţel 5,00
2.203. Vulcanii Noroioşi La Gloduri Comuna Monor 2,00
2.204. Râpa cu păpuşi Comuna Mărişelu, satul Domneşti 2,00
2.205. Zăvoaiele Borcutului Comuna Romuli 1,00
2.206. Peştera Tăuşoare Comuna Rebrişoara 71,00
2.207. Poiana cu narcise de pe Şesul Mogoşenilor Comuna Nimigea 6,00
2.208. La Sărătură Comuna Şintereag, satul Blăjenii de Jos 5,00
2.209. Poiana cu narcise pe de masivul Saca Comuna Rodna, satul Valea Vinului 5,00
2.210. Poiana cu narcise pe de Şesul Văii Budacului Comuna Cetate, satul Orheiu Bistriţei 6,00
2.211. Piatra Fântânele Comuna Prundul Bârgăului 5,00
2.212. Piatra Cuşmei Comuna Livezile, satul Cuşma 5,00
2.213. Pădurea Poşmus Comuna Şieu-Măgheruş 2,00
2.214. Valea Repedea Comuna Bistriţa Bârgăului 222,00
2.215. Tăul Zânelor Comuna Bistriţa Bârgăului 15,00
2.216. Lacul Zagra Comuna Zagra 1,00
2.217. Locul fosilifer Râpa Mare Comuna Cetate, satul Budacu de Sus 1,00
2.218. Cheile Bistriţei Ardelene Comuna Bistriţa Bârgăului 50,00
2.219. Peştera din Valea Cobăşelului Comuna Şanţ 1,00
2.220. Râpa Verde Comuna Cetate, satul Budacu de Sus 1,00
2.221. Comarnic Comuna Livezile 5,00
2.222. Crovul de la Larion Comuna Lunca Ilvei 250,00
2.223. Izvoarele Mihăiesei Comuna Maieru, satul Anieş 50,00
2.224. Stâncile Tătarului Comuna Bistriţa Bârgăului 25,00
2.225. Ineu Lala PN-G Comunele Şanţ, Leşu, Rodna (2.568,00)

Judeţul Botoşani

2.226. Stânca Ştefăneşti Comuna Ştefăneşti 1,00
2.227. Turbăria de la Dersca Comuna Dersca 10,00
2.228. Bucecea - Bălţile Siretului Comuna Bucecea 2,00
2.229. Stânca Ripiceni Comuna Ripiceni 1,00
2.230. Pădurea Ciornohal Comuna Călăraşi 76,50
2.231. Pădurea Tudora Comuna Tudora 117,60
2.232. Arinişul de la Horlăceni Comuna Şendriceni 5,00
2.233. Făgetul secular Stuhoasa Comuna Suharău 60,70

Judeţul Braşov

2.234. Bucegi (Abruptul Bucşoiu, Mălăeşti, Gaura) PN-H Oraşul Râşnov, comunele Bran, Moieciu (1.634,00)
2.235. Locul fosilifer de la Vama Strunga PN-H Comuna Moieciu (10,00)
2.236. Piatra Craiului PN-M Oraşul Zărneşti (1.459,00)
2.237. Cheile Zărneşilor PN-M Comuna Moieciu (109,80)
2.238. Stânca bazaltică de la Rupea Oraşul Rupea 9,00
2.239. Coloanele de bazalt de la Racoş Comuna Racoş 1,10
2.240. Coloanele de bazalt de la Piatra Cioplită Comuna Comana, satul Comana de Jos 1,00
2.241. Vulcanii Noroioşi de la Băile Homorod Comuna Homorod 0,10
2.242. Microcanionul în bazalt de la Hoghiz Comuna Hoghiz 2,00
2.243. Cheile Dopca Comuna Hoghiz 4,00
2.244. Locul fosilifer Ormeniş Comuna Ormeniş 4,00
2.245. Locul fosilifer Carhaga Comuna Racoş 1,60
2.246. Locul fosilifer Purcăreni Comuna Tărlungeni 0,20
2.247. Peştera Bârlogul Ursului Comuna Apaţa 1,00
2.248. Peştera Valea Cetăţii Oraşul Râşnov 1,00
2.249. Peştera Liliecilor Comuna Moieciu 1,00
2.250. Poienile cu narcise din Dumbrava Vadului Comuna Şercaia, satul Vad 394,90
2.251. Dealul Cetăţii - Lempeş Comuna Hărman 274,50
2.252. Mlaştina Hărman Comuna Hărman 2,00
2.253. Postăvarul (Muntele) Municipiul Braşov 1.025,50
2.254. Cotul Turzunului Comuna Hoghiz 0,20
2.255. Tâmpa (Muntele) Municipiul Braşov 188,20
2.256. Stejerişul Mare Municipiul Braşov 16,30
2.257. Pădurea Bogăţii Comunele Măieruş şi Hoghiz 8,50
2.258. Pădurea şi mlaştinile eutrofe de la Prejmer Comuna Prejmer 252,00

Judeţul Brăila

2.259. Pădurea Cameniţa Comuna Şuţeşti 1,30
2.260. Lacul Jirlău - Vişani Comunele Jirlău, Vişani, Galbenu 930,00

Judeţul Buzău

2.261. Vulcanii Noroioşi Pâclele Mari Comuna Scorţoasa 15,20
2.262. Vulcanii Noroioşi Pâclele Mici Comuna Berca 10,20
2.263. Sarea lui Buzău Comuna Vipereşti 0,80
2.264. Blocurile de calcar de la Bădila Comuna Vipereşti 1,00
2.265. Pădurea Crivineni Comuna Pătârlagele 14,10
2.266. Pădurea Brădeanu Comuna Brădeanu 5,80
2.267. Platoul Meledic Comuna Mânzăleşti 67,50
2.268. Pădurea "Lacurile Bisoca" Comuna Bisoca 10,00
2.269. Dealul cu Lilieci Cernăteşti Comuna Cernăteşti 3,00
2.270. Pădurea cu tisă Comuna Chiojdu 150,00
2.271. Balta Albă Comuna Balta Albă 600,00
2.272. Balta Amară Comuna Balta Albă 900,00
2.273. Focul Viu - Lopătari Comuna Lopătari 0,03
2.274. Piatra Albă "La Grunj" Comuna Mânzăleşti 0,025
2.275. Chihlimbarul de Buzău Comuna Colţi 2,52

Judeţul Caraş-Severin

2.276. Rezervaţia Cheile Nerei - Beuşniţa PN-E Comunele Sasca Montană şi Şopotul Nou (3.081,30)
2.277. Valea Ciclovei - Ilidia PN-E Comuna Ciclova Română (1.865,60)
2.278. Cheile Şuşarei PN-E Comuna Sasca Montană (246,00)
2.279. Izvorul Bigăr PN-E Comuna Bozovici (176,60)
2.280. Lisovacea PN-E Comunele Bozovici şi Lăpuşnicu Mare (33,00)
2.281. Ducin PN-E Comuna Lăpuşnicu Mare (260,70)
2.282. Cheile Caraşului PN-O Comuna Caraşova (3.028,30)
2.283. Izvoarele Caraşului PN-O Oraşul Anina (578,00)
2.284. Izvoarele Nerei PN-O Comuna Prigor (5.028,00)
2.285. Cheile Gârliştei PN-O Oraşul Anina, comuna Goruia (517,00)
2.286. Bârzaviţa PN-O Comuna Văliug (3.406,90)
2.287. Buhui-Marghitaş PN-O Oraşul Anina (979,00)
2.288. Peştera Comarnic PN-O Comuna Caraşova (0,10)
2.289. Peştera Popovăţ PN-O Comuna Caraşova (0,10)
2.290. Peştera Buhui PN-O Oraşul Anina (0,10)
2.291. Groposu PN-O Municipiul Reşiţa (883,60)
2.292. Rezervaţia Domogled PN-B Oraşul Băile Herculane (2.382,80)
2.293. Coronini - Bedina PN-B Oraşul Băile Herculane, comuna Mehadia (3.864,80)
2.294. Iauna - Craiova PN-B Comunele Cornereva şi Mehadia (1.545,10)
2.295. Iardaşiţa PN-B Comuna Mehadia (501,60)
2.296. Belareca PN-B Comunele Cornereva şi Mehadia (1.665,70)
2.297. Peştera Bârzoni PN-B Comuna Cornereva (0,10)
2.298. Valea Mare PN-D Oraşul Moldova Nouă (1.179,00)
2.299. Balta Nera - Dunăre PN-D Comuna Socol (10,00)
2.300. Fâneaţa cu narcise Zerveşti Comuna Turnu Ruieni 40,00
2.301. Locul fosilifer Soceni Comuna Ezeriş 0,40
2.302. Cheile Globului Comuna Iablaniţa 225,00
2.303. Cheile Rudăriei Comuna Eftimie Murgu 250,00
2.304. "Cuptor" - Brădişoru de Jos Oraşul Oraviţa 0,50
2.305. "Sfinxul Bănăţean" Comuna Topleţ 0,50
2.306. "Râpa Neagră" Comuna Mehadia 5,00
2.307. Râpa cu lăstuni din Valea Divici Comuna Pojejena 5,00
2.308. Dealul Petrolea - Cuptoare Comuna Cornea 5,00
2.309. Valea Greaţca Comuna Mehadia 9,00
2.310. Ravena Crouri Comuna Iablaniţa 7,00
2.311. Ogaşul Slătinic Comuna Bozovici 1,00
2.312. Baziaş Comuna Socol 170,90
2.313. Pădurea Ezerişel Comuna Ezeriş 120,00
2.314. Locul fosilifer de la Apadia Comuna Brebu 1,00
2.315. Locul fosilifer de la Delineşti Comuna Păltiniş 4,00
2.316. Locul fosilifer de la Ezeriş Comuna Ezeriş 2,00
2.317. Locul fosilifer de la Globu Craiovei Comuna Iablaniţa 2,00
2.318. Locul fosilifer de la Petroşniţa Comuna Bucoşniţa 3,00
2.319. Locul fosilifer de la Târnova Comuna Târnova 2,00
2.320. Locul fosilifer de la Tirol Comuna Doclin 0,50
2.321. Locul fosilifer de la Valea Pai Comuna Ramna 2,00
2.322. Locul fosilifer de la Zorlenţu Mare Comuna Zorlenţu Mare 3,00

Judeţul Călăraşi

2.323. Pădurea Ciornuleasa Comuna Mitreni 75,20

Judeţul Cluj

2.324. Cariera Corabia Comuna Gilău, satul Someşul Rece 2,00
2.325. Peştera Vârfuraşu Comuna Mărgău 1,00
2.326. Fânaţele Suatu (I şi II) Comuna Suatu 9,20
2.327. Fânaţele Clujului-Copârşaie Municipiul Cluj-Napoca 1,50
2.328. Fânaţele Clujului-Valea lui Craiu Municipiul Cluj-Napoca 1,00
2.329. Valea Morilor Comuna Feleacu 1,00
2.330. Pârâul Dumbrava Comuna Ciurila 0,50
2.331. Cheile Turzii Comuna Mihai Viteazu 104,00
2.332. Lacul Ştiucilor Comuna Fizeşu Gherlii 26,00
2.333. Valea Legiilor Comuna Geaca 13,50
2.334. Stufărişurile de la Sic Comuna Sic 2,00
2.335. Făgetul Clujului Municipiul Cluj-Napoca 10,00
2.336. Peştera Mare (de pe Valea Firei) PN-F Comuna Mărgău (2,00)
2.337. Peştera din Piatra Ponorului PN-F Comuna Mărgău (2,00)
2.338. Gipsurile de la Leghia Comuna Aghireşu 1,00
2.339. Locul fosilifer Coruş Comuna Baciu 2,00
2.340. Molhaşul Mare de la Izbuc Comuna Beliş 8,00
2.341. Cheile Baciului Comuna Baciu 3,00
2.342. Cheile Turenilor Comuna Tureni 25,00
2.343. Sărăturile şi Ocna Veche Municipiul Turda 10,00
2.344. Parcul Munţii Apuseni PN-F Comuna Beliş (6.200,00)

Judeţul Constanţa

2.345. Vama Veche - 2 Mai (Acvatoriul litoral marin) Comuna Limanu, satul Vama Veche 5.000,00
2.346. Grindul Chituc DD-A Comuna Corbu (2.300,00)
2.347. Grindul Lupilor DD-A Comuna Mihai Viteazu (2.075,00)
2.348. Corbu-Nuntaşi - Histria DD-A Comunele Istria şi Corbu (1.610,00)
2.349. Cetatea Histria DD-A Comuna Istria (350,00)
2.350. Pereţii calcaroşi de la Petroşani Comuna Deleni 4,80
2.351. Locul fosilifer Aliman Comuna Aliman 15,00
2.352. Reciful neojurasic de la Topalu Comuna Topalu 8,00
2.353. Locul fosilifer Credinţa Comuna Cobadin 6,00
2.354. Locul fosilifer Cernavodă Oraşul Cernavodă 3,00
2.355. Locul fosilifer Seimenii Mari Comuna Seimeni 0,50
2.356. Peştera La Adam Comuna Târguşor 5,00
2.357. Peştera Gura Dobrogei Comuna Târguşor 5,00
2.358. Peştera Limanu Comuna Limanu 1,00
2.359. Valu lui Traian Comuna Valu lui Traian 5,00
2.360. Pădurea Hagieni Comuna Albeşti 392,90
2.361. Pădurea Dumbrăveni Comuna Dumbrăveni 345,70
2.362. Recifii jurasici Cheia Comuna Târguşor 170,00
2.363. Pădurea Canaraua Fetii Comuna Băneasa 168,30
2.364. Fântâniţa - Murfatlar Oraşul Basarabi 66,40
2.365. Pădurea Esechioi Comuna Ostrov 26,00
2.366. Dunele marine de la Agigea Municipiul Constanţa 25,00
2.367. Dealul Alah Bair Comuna Crucea 10,00
2.368. Lacul Agigea Municipiul Constanţa, comuna Agigea 86,80
2.369. Canaralele din Portul Hârşova Oraşul Hârşova 5,30
2.370. Locul fosilifer Movila Banului Municipiul Mangalia 4,00
2.371. Obanul Mare şi Peştera Movile Municipiul Mangalia 12,00

Judeţul Covasna

2.372. Mestecănişul de la Reci Comuna Reci 48,20

Judeţul Dâmboviţa

2.373. Peştera Cocora (inclusiv Cheile Urşilor) Comuna Moroeni (307,00)
2.374. Cheile Tătarului Comuna Moroeni (144,30)
2.375. Valea Horoabei Comuna Moroeni (5,70)
2.376. Orzea - Zănoaga Comuna Moroeni (841,20)
2.377. Zănoaga - Lucăcilă Comuna Moroeni 259,40
2.378. Rezervaţia Plaiul Domnesc Comuna Moroeni 0,50
2.379. Peştera Răteiului Comuna Moroeni 1,50
2.380. Turbăria Lăptici Comuna Moroeni 14,90
2.381. Poiana Crucii Comuna Moroeni 0,50
2.382. Rezervaţia Plaiul Hoţilor Comuna Moroeni 0,50
2.383. Izvorul de la Corbii Ciungi Comuna Corbii Mari 5,00

Judeţul Dolj

2.384. Poiana Bujorului din pădurea Pleniţa Comuna Pleniţa 50,00
2.385. Valea Rea - Radovan Oraşul Şegarcea şi comuna Radovan 20,00
2.386. Dunele Dăbuleni ("La Cetate") Comuna Dăbuleni 8,00
2.387. Pajiştea halofilă Gighera Comuna Gighera 4,00
2.388. Pajiştea Cetate (din Lunca Dunării) Comuna Cetate 6,00
2.389. Pajiştea Gogoşu-Ştefănel Comuna Gogoşu 10,00
2.390. Locul fosilifer Bucovăţ Comuna Bucovăţ 4,00
2.391. Locul fosilifer Drănic Comuna Drănic 6,00
2.392. Ciuperceni-Desa Comuna Ciupercenii Noi 200,00
2.393. Lacul Adunaţii de Geormana Comuna Bratovoeşti 102,00
2.394. Complexul lacustru Preajba-Făcăi Municipiul Craiova, localitatea Făcăi şi 28,00
Comuna Malu Mare, satul Preajba
2.395. Balta Cilieni-Băileşti Oraşul Băileşti 47,00
2.396. Lacul Ionele Comuna Desa 3,20
2.397. Balta Neagră Comuna Desa 1,20
2.398. Balta Lată Comuna Ciupercenii Noi 28,00
2.399. Râurile Desnăţui şi Terpeziţa amonte de Fântânele Comuna Teslui, satul Fântânele 80,00 km
2.400. Râul Bălăşan amonte de Băileşti Comuna Teslui, satul Fântânele 36,00 km
2.401. Lacul Caraula Comuna Caraula 28,00

Judeţul Galaţi

2.402. Dunele de nisip de la Hanu Conachi Comuna Fundeni, satul Hanu Conachi 199,30
2.403. Pădurea Gârboavele Municipiul Galaţi 230,00
2.404. Pădurea Breana-Roşcani Comuna Băneasa 78,30
2.405. Locul fosilifer Tirighina-Barboşi Municipiul Galaţi 1,00
2.406. Locul fosilifer Rateş Municipiul Tecuci 1,50
2.407. Pădurea Fundeanu Comuna Drăguşeni 53,20
2.408. Pădurea Talasmani Oraşul Bereşti 20,00
2.409. Pădurea Buciumeni Comunele Buciumeni şi Brăhăşeşti 71,20
2.410. Ostrovul Prut Municipiul Galaţi 62,00
2.411. Balta Potcoava Comuna Braniştea 49,00
2.412. Balta Talabasca Comuna Tudor Vladimirescu 139,00
2.413. Locul fosilifer Bereşti Oraşul Bereşti 49,00
2.414. Lunca joasă a Prutului Comuna Cavadineşti 81,00
2.415. Lacul Pochina Comuna Suceveni 74,80
2.416. Lacul Vlăscuţa Comuna Măstăcani 41,80
2.417. Pădurea Pogăneşti Comuna Băneasa 33,50

Judeţul Giurgiu

2.418. Pădurea Oloaga-Grădinari Comuna Comana 248,00
2.419. Pădurea Padina Tătarului Comuna Comana 230,00
2.420. Pădurea Manafu Oraşul Ghimpaţi 28,00
2.421. Rezervaţia Teşila Comuna Schitu, satul Vlaşin 52,50

Judeţul Gorj

2.422. Piatra Cloşanilor (inclusiv peşterile Cloşani Comuna Padeş, satul Cloşani (1.730,00)
şi Cioaca cu Brebenei) PN-B
2.423. Ciucevele Cernei PN-B Comuna Padeş, satul Cerna-Sat (1.166,00)
2.424. Peştera Muierii Comuna Baia de Fier 19,00
2.425. Peştera Martel PN-B Comuna Padeş (2,00)
2.426. Cheile Corcoaiei PN-B Comuna Padeş, satul Cerna-Sat (34,00)
2.427. Sfinxul Lainicilor Oraşul Bumbeşti-Jiu 1,00
2.428. Piatra Buha Comuna Săcelu 1,00
2.429. Piatra Andreaua Comuna Tismana, satul Sohodol 1,00
2.430. Piatra Biserica Dracilor Comuna Săcelu, satul Blahniţa de Sus 1,00
2.431. Izvoarele Izvernei Comuna Tismana 500,00
2.432. Izbucul Jaleşului Comuna Runcu 20,00
2.433. Peştera Gura Plaiului Comuna Tismana 10,00
2.434. Peştera Lazului Comuna Padeş 2,00
2.435. Peştera Iedului Comuna Baia de Fier 1,00
2.436. Cotul cu Aluni Comuna Tismana 25,00
2.437. Rezervaţia botanică Cioclovina Comuna Tismana 12,00
2.438. Pădurea Tismana-Pocruia Comuna Tismana 51,60
2.439. Pădurea Gorganu Comuna Padeş, satul Motru Sec 21,30
2.440. Pădurea Polovragi Comuna Polovragi 10,00
2.441. Formaţiunile eocene de la Săcelu Comuna Săcelu 1,00
2.442. Cheile Sohodolului Comuna Runcu 350,00
2.443. Muntele Oslea Comunele Padeş şi Tismana 280,00
2.444. Cheile Olteţului şi Peştera Polovragi Comuna Polovragi 150,00
2.445. Cornetul Pocruiei Comuna Tismana 70,00
2.446. Piatra Boroştenilor Comuna Pestişani 28,00
2.447. Locul fosilifer Groşera Comuna Aninoasa 1,00
2.448. Locul fosilifer Gârbovu Comuna Turceni 1,00
2.449. Locul fosilifer Buzeşti Comuna Crasna 1,00
2.450. Locul fosilifer Săuleşti Comuna Săuleşti 1,00
2.451. Locul fosilifer Valea Desului Comuna Vladimir 1,00
2.452. Valea Sodomului Comuna Săcelu 1,00
2.453. Valea Ibanului Comuna Scoarţa, satul Bobu 1,00
2.454. Pădurea Barcului Oraşul Novaci 25,00
2.455. Stâncile Rafaila Oraşul Bumbeşti-Jiu 1,00
2.456. Izvoarele minerale Săcelu Comuna Săcelu 1,00
2.457. Dealul Gornăcelu Comuna Schela, satul Gornăcel 1,00

Judeţul Harghita

2.458. Muntele de sare Praid Comuna Praid 60,00
2.459. Rezervaţia geologică de la Sâncrăieni Comuna Sâncrăieni 10,00
2.460. Lacul Rat Comuna Mugeni 10,00
2.461. Dealul Melcului (Firtuş) Comuna Corund 8,00
2.462. Vulcanii Noroioşi de la Filiaş Oraşul Cristuru Secuiesc 1,00
2.463. Peştera Şugău Comuna Suseni 17,00
2.464. Avenul Licaş PN-I Oraşul Gheorgheni, localitatea Lacul Roşu (5,00)
2.465. Tinovul Luci Comuna Sâncrăieni 273,00
2.466. Mlaştina După Luncă Comuna Voşlăbeni 40,00
2.467. Tinovul de la Plăieşii de Jos Comuna Plăieşii de Jos 15,00
2.468. Poiana narciselor de la Vlăhiţa Oraşul Vlăhiţa 20,00
2.469. Piemontul Nyeres Comuna Joseni 20,00
2.470. Pietrele Roşii Comuna Tulgheş 10,00
2.471. Mlaştina cea Mare Comuna Remetea 4,00
2.472. Mlaştina Valea de Mijloc Comuna Tuşnad, satul Tuşnadu Nou 4,00
2.473. Mlaştina Beneş Comuna Tuşnad, satul Vrabia 4,00
2.474. Pârâul Dobreanului Comuna Bilbor 4,00
2.475. Mlaştina Bużdos - Sântimbru Comuna Sâncrăieni 3,00
2.476. Mlaştina Nadas Comuna Tuşnad, satul Tuşnadul Nou 4,00
2.477. Mlaştina Dumbrava Harghitei Comuna Lueta 2,00
2.478. Mlaştina Borsaros-Sâncrăieni Comuna Sâncrăieni 1,00
2.479. Scaunul Rotund Oraşul Borsec 40,00
2.480. Rezervaţia Lacul Iezer din Călimani PN - K Oraşul Topliţa (322,00)
2.481. Rezervaţia botanică Borsec Oraşul Borsec 2,00
2.482. Cheile Bicazului şi Lacul Roşu PN-I Oraşul Gheorgheni (2.128,00)
2.483. Masivul Hăşmaşul Mare, Piatra Singuratică- Comuna Sândominic (800,00)
Hăşmaşul Negru PN-I
2.484. Piatra Şoimilor Oraşul Băile Tuşnad 1,00
2.485. Cheile Vârghişului şi peşterile din chei Comuna Mereşti 800,00
2.486. Lacul Sfânta Ana Comuna Sânmartin, satul Lăzăreşti 240,00
2.487. Tinovul Mohoş Comuna Sânmartin, satul Lăzăreşti 240,00
2.488. Dealul Firtuş Comuna Corund 40,00
2.489. Popasul păsărilor de la Sânpaul Comuna Mărtiniş 10,00
2.490. Mlaştina Nyirkert Comuna Tuşnad 4,00
2.491. Cascada de apă termală Oraşul Topliţa 0,50
2.492. Mlaştina Csemo-Vrabia Comuna Tuşnad 5,00
2.493. Lacul Dracului Comuna Cârţa 20,00

Judeţul Hunedoara

2.494. Rezervaţia ştiinţifică Gemenele PN-C Comuna Râu de Mori (1.629,40)
2.495. Peştera cu Corali PN-C Oraşul Uricani, satul Câmpu lui Neag (0,50)
2.496. Peştera Zeicului PN-C Oraşul Uricani, satul Câmpu lui Neag (1,00)
2.497. Complexul carstic Ponorici - Cioclovina PN-N Comuna Boşorod (1,50)
2.498. Piatra Crinului Municipiul Petroşani 0,50
2.499. Peştera Şura Mare Comuna Pui 5,00
2.500. Peştera Tecuri Comuna Baru, satul Baru Mare 2,00
2.501. Locul fosilifer Lăpugiu de Sus Comuna Lăpugiu de Jos 5,00
2.502. Locul fosilifer cu dinozauri de la Sânpetru Comuna Sântămăria-Orlea, satul Sânpetru 5,00
2.503. Peştera Cizmei Comuna Bulzeştii de Sus 1,00
2.504. Dealul Colţ şi Dealul Zănoaga Municipiul Deva 78,40
2.505. Fânaţele Pui Comuna Pui 13,00
2.506. Fânaţele cu narcise Nucşoara Comuna Sălaşu de Sus 20,00
2.507. Mlaştina Peşteana Comuna Densuş, satul Peşteana 2,00
2.508. Calcarele de la Faţa Fetii Comuna Râu de Mori 3,00
2.509. Vârful Poieni Comuna Sălaşu de Sus, satul Ohaba de sub 0,80
Piatră
2.510. Măgurile Săcărâmbului Comuna Certeju de Sus, satul Săcărâmb 13,00
2.511. Pădurea Chizid Municipiul Hunedoara 50,00
2.512. Pădurea Bejan Municipiul Deva 70,00
2.513. Locul fosilifer Ohaba - Ponor Comuna Pui, satele Ohaba şi Ponor 10,00
2.514. Muntele Vulcan Comuna Buceş 5,00
2.515. Podul natural de la Grohot Comuna Bulzeştii de Sus, satul Grohot 1,00
2.516. Pădurea Slivuţ Oraşul Haţeg 40,00
2.517. Calcarele din Dealul Măgura Comuna Băiţa, satul Crăciuneşti 120,00
2.518. Dealul Cetăţii Deva Municipiul Deva 30,00
2.519. Măgura Uroiului Oraşul Simeria 10,00
2.520. Tufurile calcaroase din Valea Bobâlna Comuna Rapoltu Mare 12,50
2.521. Cheile Madei Comuna Balşa, satul Mada 10,00
2.522. Cheile Crivadiei Comuna Băniţa, satul Crivadia 10,00
2.523. Dealul şi Peştera Bolii Comuna Băniţa 10,00
2.524. Arboretumul Simeria Oraşul Simeria 70,00
2.525. Codrii seculari pe Valea Dobrişoarei şi Prisloapei Comuna Bătrâna 139,30
2.526. Pădurea Pojoga Comuna Zam, satul Pojoga 20,00
2.527. Calcarele de la Godineşti Comuna Zam, satul Godineşti 6,00
2.528. Cheile Jieţului Oraşul Petrila 10,00
2.529. Cheile Ribicioarei şi Uibăreştilor Comuna Ribiţa 20,00
2.530. Cheile Cernei Comuna Lunca Cernii de Jos 2,00
2.531. Cheile Taia Oraşul Petrila 2,00
2.532. Apele mezotermale Geoagiu-Băi Comuna Geoagiu 8,00
2.533. Rezervaţia Boholţ Comuna Şoimuş, satul Boholţ 1,00
2.534. Calcarele de la Boiul de Sus Comuna Gurasada 50,00
2.535. Paleofauna reptiliană Ţuştea Comuna Unirea, satul Ţuştea 0,50

Judeţul Iaşi

2.536. Fâneţele seculare Valea lui David Comuna Leţcani 46,36
2.537. Făgetul Secular Humosu Comuna Sireţel 73,30
2.538. Pădurea Uricani Comuna Miroslava, satul Uricani 68,00
2.539. Pădurea Roşcani Comuna Trifeşti 34,60
2.540. Pădurea Cătălina-Cotnari Comuna Cotnari 7,60
2.541. Locul fosilifer Dealul Repedea Comuna Bârnova 5,80
2.542. Bohotin - Pietrosu Comuna Răducăneni, satul Bohotin 0,91
2.543. Poiana cu Schit Comuna Grajduri 9,50
2.544. Poieni - Cărbunăriei Comuna Schitu Duca 9,20
2.545. Pădurea Frumuşica Comuna Mădârjac 97,30
2.546. Pădurea Tătăruşi Comuna Tătăruşi 49,90
2.547. Pietrosu Comuna Dobrovăţ 83,00
2.548. Pădurea Icuşeni Comuna Victoria 11,60
2.549. Lunca Mirceşti (Vasile Alecsandri) Comuna Mirceşti 26,30
2.550. Punctul fosilifer Băiceni Comuna Cucuteni, satul Băiceni 3,23
2.551. Sărăturile din Valea Ilenei Comuna Dumeşti 5,90
2.552. Pruteţul Bălălău Comuna Probota 24,89
2.553. Balta Teiva Vişina Comuna Popricani 6,90
2.554. Cotul Bran pe Râul Prut Comuna Golăieşti, satul Bran 10,00
2.555. Cotul Sălăgeni Comuna Grozeşti 5,81
2.556. Râul Prut Comunele Bivolari, Trifeşti, Golăieşti, 4.316,00
Probota, Ţuţora, Prisăcani, Gorban
2.557. Acumularea Chiriţa Comuna Holboca 78,00
2.558. Acumularea Pârcovaci Oraşul Hârlău 50,00
2.559. Pădurea Dancu-Iaşi Comuna Holboca 10,80

Judeţul Ilfov

2.560. Lacul Snagov Comuna Snagov 100,00
2.561. Pădurea Snagov Comuna Snagov 10,00

Judeţul Maramureş

2.562. Izvorul Bătrâna PN-G Comuna Moisei (0,50)
2.563. Pietrosul Mare PN-G Oraşul Borşa (3.300,00)
2.564. Lacul Albastru Oraşul Baia Sprie 0,50
2.565. Rezervaţia fosiliferă Chiuzbaia Oraşul Baia Sprie, localitatea Chiuzbaia 50,00
2.566. Peştera Vălenii Şomcuţei Comuna Şomcuţa Mare 5,00
2.567. Peştera cu Oase Comuna Băiuţ 0,50
2.568. Lacul Morărenilor Comuna Ocna Şugatag, satul Breb 20,00
2.569. Stâncăriile Sâlhoi-Zâmbroslavele Oraşul Borşa 5,00
2.570. Mlaştina Poiana Brazilor Comuna Săpânţa 3,00
2.571. Mlaştinile Vlăschinescu Municipiul Baia Mare 3,00
2.572. Tăul lui Dumitru Municipiul Baia Mare, satul Firiza 3,00
2.573. Pădurea Ronişoara Comuna Rona de Sus 62,00
2.574. Pădurea Crăiasa Comuna Ocna Şugatag 44,00
2.575. Pădurea Bavna Comuna Satulung, satul Fersig şi comuna 26,00
Mireşu Mare
2.576. Pădurea de larice Coştui Comuna Rona de Sus 0,70
2.577. Creasta Cocoşului Comuna Deseşti, satul Mara 50,00
2.578. Cheile Tătarului Comuna Deseşti, satul Mara 15,00
2.579. Cheile Babei Comuna Coroieni, satul Beba 15,00
2.580. Cornu Nedeii - Ciungii Bălăşinii Oraşul Borşa 800,00
2.581. Arboretul de castan comestibil de la Baia Mare Municipiul Baia Mare 500,00
2.582. Peştera şi izbucul Izvorul Albastru al Izei Comuna Săcel 100,00
2.583. Cheile Lăpuşului (între Groapele şi Împreunături) Oraşul Târgu Lăpuş 25,00 km
2.584. Pădurea cu pini Comja Oraşul Seini 0,50
2.585. Arcer - Ţibleş Bran Comuna Suciu de Sus, satul Groşii Ţibleşului 150,00
2.586. Vârful Fărcău - lacul Vinderelu - Vârful Comuna Repedea 100,00
Mihăilescu
2.587. Peştera Boiu Mare Comuna Boiu Mare 0,50
2.588. Poiana cu narcise Tomnatec - Sehleanu Comuna Repedea 100,00
2.589. Piatra Rea Oraşul Borşa 50,00
2.590. Mlaştina Iezerul Mare Comuna Deseşti 5,00
2.591. Coloanele de la Limpedea Municipiul Baia Mare 3,00
2.592. Rozeta de piatră Ilba Comuna Cicârlău, satul Ilba 0,50
2.593. Dealul Solovan Municipiul Sighetu Marmaţiei 1,02
2.594. Mlaştina Tăul Negru Comuna Băiuţ, satul Strâmbu-Băiuţ 1,00

Judeţul Mehedinţi

2.595. Peştera Epuran Comuna Cireşu, satul Jupâneşti 1,00
2.596. Izvorul şi stâncăriile de la Câmana Comuna Podeni 25,00
2.597. Gura Văii-Vârciorova PN-D Municipiul Drobeta-Turnu Severin, localitatea (305,00)
Gura Văii
2.598. Valea Oglănicului Comuna Brezniţa-Ocol 150,00
2.599. Lunca Vânjului Oraşul Vânju Mare 14,00
2.600. Pădurea de liliac Ponoarele Comuna Ponoarele 20,00
2.601. Tufărişurile mediteraneene de la Isverna Comuna Isverna 10,00
2.602. Vârful lui Stan PN-B Comuna Isverna (120,00)
2.603. Valea Ţesna PN-B Comuna Balta (160,00)
2.604. Pădurea Borovăţ Comuna Bălvăneşti 30,00
2.605. Pădurea Bunget Comuna Burila Mare 18,20
2.606. Pădurea Drăghiceanu Comuna Obârşia-Cloşani 60,00
2.607. Dealul Duhovnei Comuna Iloviţa 50,00
2.608. Dealul Vărănic Comuna Brezniţa-Ocol 350,00
2.609. Cazanele Mari şi Cazanele Mici PN-D Comuna Dubova (215,00)
2.610. Locul fosilifer Şviniţa PN-D Comuna Şviniţa (95,00)
2.611. Locul fosilifer Bahna PN-D Comuna Iloviţa (10,00)
2.612. Pădurea Stârmina Comuna Hinova 100,30
2.613. Complexul carstic de la Ponoarele Comuna Ponoarele 00,00
2.614. Pereţii calcaroşi de la Izvoarele Coşuştei Comuna Balta 60,00
2.615. Cheile Coşuştei Comuna Balta 50,00
2.616. Cornetul Babelor şi Cerboanei Comuna Balta 40,00
2.617. Cornetul Piatra Încălecată Comuna Isverna 12,00
2.618. Cheile Topolniţei şi Peştera Topolniţei Comuna Cireşu 60,00
2.619. Cornetul Bălţii Comuna Balta 30,00
2.620. Cornetul Văii şi Valea Mănăstirii Oraşul Baia de Aramă 40,00
2.621. Locul fosilifer Malovăţ Comuna Malovăţ 6,00
2.622. Cracul Găioara PN-D Municipiul Drobeta-Turnu Severin, localitatea (5,00)
Gura Văii
2.623. Tufărişurile mediteraneene Cornetul Obârşia-Cloşani Comuna Obârşia-Cloşani 60,00
2.624. Cracul Crucii PN-D Municipiul Drobeta-Turnu Severin, localitatea (2,00)
Gura Văii
2.625. Faţa Virului PN-D Municipiul Drobeta-Turnu Severin, localitatea (6,00)
Vârciorova
2.626. Locul fosilifer Pietrele Roşii Comuna Husnicioara 1,00

Judeţul Mureş

2.627. Rezervaţia de bujori Zău de Câmpie Comuna Zău de Câmpie 3,10
2.628. Pădurea Mociar Comuna Solovăstru 48,00
2.629. Pădurea Sabed Comuna Ceuaşu de Câmpie 59,00
2.630. Rezervaţia cu lalea pestriţă Vălenii de Mureş Comuna Brâncoveneşti 2,50
2.631. Lacul Fărăgău Comuna Fărăgău 35,00
2.632. Rezervaţia de stejar pufos Municipiul Sighişoara 11,90
2.633. Molidul de rezonanţă din pădurea Lăpuşna Comuna Gurghiu 77,80
2.634. Arboretul cu Chamaecyparis lawsoniana Comuna Sângiorgiu de Pădure 5,80
2.635. Stejarii seculari de la Breite Municipiul Sighişoara 70,00
2.636. Lacul Ursu şi arboretele de pe sărături Oraşul Sovata 79,00
2.637. Poiana cu narcise Gurghiu Comuna Gurghiu 3,00
2.638. Defileul Deda-Topliţa Comunele Deda şi Stânceni 6.000,00
2.639. Defileul Mureşului Comunele Lunca Bradului şi Răstolniţa 7.733,00
2.640. Stejarii seculari de la Sângiorgiu de Mureş Comuna Sângiorgiu de Mureş 0,10

Judeţul Neamţ

2.641. Poliţa cu Crini PN-J Comuna Ceahlău (370,00)
2.642. Cascada Duruitoarea PN-J Comuna Ceahlău (1,00)
2.643. Cheile Bicazului PN-I Comuna Bicaz-Chei (11.600,00)
2.644. Stânca Şerbeşti Comuna Ştefan cel Mare 5,00
2.645. Rezervaţia forestieră Dobreni Comuna Dobreni 37,00
2.646. Piatra Teiului Comuna Poiana Teiului 0,20
2.647. Peştera Toşorog Comuna Bicazul Ardelean 0,10
2.648. Peştera Munticelu Comuna Bicazul Ardelean 1,00
2.649. Dealul Vulpii-Botoaia (Ochiul de Stepă) Municipiul Piatra-Neamţ 2,00
2.650. Pădurea Goşman Comuna Tarcău 175,00
2.651. Locul fosilifer Cozla Municipiul Piatra-Neamţ 10,00
2.652. Cheile Şugăului Comuna Bicaz-Chei 90,00
2.653. Locul fosilifer Cernegura Municipiul Piatra-Neamţ 198,20
2.654. Locul fosilifer Pietricica Municipiul Piatra-Neamţ 39,50
2.655. Locul fosilifer Agircia Municipiul Piatra-Neamţ 1,00
2.656. Codrii de Aramă Comuna Agapia 7,00
2.657. Codrii de Argint Comuna Agapia 2,00
2.658. Rezervaţia de Zimbri - Neamţ Comuna Vânători-Neamţ 11.500,00
2.659. Rezervaţia forestieră Pângăraţi Comuna Pângăraţi 2,00
2.660. Pârâul Borcuţa Comuna Borca 1,20
2.661. Lacul Izvorul Muntelui Oraşul Bicaz 150,00
2.662. Rezervaţia faunistică Brateş Comuna Tarcău 30,70
2.663. Rezervaţia faunistică Borca Comuna Borca 357,00

Judeţul Olt

2.664. Pădurea Seaca Optăşani Comuna Spineni, satul Optăşani 135,00
2.665. Pădurea Braniştea Catârilor Comunele Obârşia şi Ştefan cel Mare 301,30
2.666. Pădurea Călugărească Comuna Radomireşti, satul Crăciunel 40,00
2.667. Casa Pădurii din Pădurea Potelu Comuna Ianca 1,50
2.668. Rezervaţia de bujori a Academiei Comuna Stoicăneşti 54,90
2.669. Rezervaţia de arborete de gârniţă Comuna Poboru 121,00

Judeţul Prahova

2.670. Muntele de Sare Slănic Prahova Oraşul Slănic 2,00
2.671. Locul fosilifer Plaiul Hoţilor Oraşul Sinaia 6,00
2.672. Abruptul Prahovean Bucegi PN-H Oraşele Buşteni şi Sinaia (3.478,00)
2.673. Munţii Colţii lui Barbeş PN-H Oraşul Sinaia (1.513,00)
2.674. Tigăile din Ciucaş Comuna Măneciu, satul Cheia 3,00
2.675. Arinişul de la Sinaia-Cumpătul Oraşul Sinaia 32,10

Judeţul Satu Mare

2.676. Pădurea Urziceni Comuna Urziceni 38,00
2.677. Dunele de nisip Foieni Comuna Foieni 10,00
2.678. Tinoavele din Munţii Oaş Comuna Cămârzana 1,00
2.679. Mlaştina Vermeş Comuna Sanislău 10,00
2.680. Cursul inferior al Râului Tur Comuna Călineşti-Oaş 43,00 km
2.681. Pădurea Runc Comuna Pomi, satul Borleşti 68,50

Judeţul Sălaj

2.682. Grădina Zmeilor Comuna Bălan, satul Gâlgău Almaşului 3,00
2.683. Pietrele Moşu şi Baba Comuna Napradea, satul Someş Guruslău 0,20
2.684. Poiana cu narcise de la Racâş-Hida Comuna Hida, satul Racâş 1,50
2.685. Calcarele de Rona Oraşul Jibou, localitatea Rona 0,50
2.686. Balta Cehei Oraşul Şimleu Silvaniei, localitatea Cehei 18,20
2.687. Lunca cu lalea pestriţă - Valea Sălajului Oraşul Cehu Silvaniei 10,00
2.688. Rezervaţia peisagistică Stâna Cliţului Comuna Băbeni, satul Cliţ 16,00
2.689. Gresiile de pe Stânca Dracului Comuna Hida 1,00
2.690. Rezervaţia peisagistică Tusa-Barcău Comuna Sâg, satul Tusa 15,00
2.691. Mlaştina de la Iaz Comuna Plopiş, satul Iaz 10,00
2.692. Pădurea "La Castani" Comuna Ileanda, satul Rogna 7,80
2.693. Stejărişul Panic Comuna Hereclean, satul Panic 2,20
2.694. Stejărişul de baltă Panic Comuna Hereclean, satul Panic 1,70

Judeţul Sibiu

2.695. Lacul fără fund Ocna Sibiului Oraşul Ocna Sibiului 0,20
2.696. Calcarele eocene de la Turnu Roşu - Porceşti Comuna Turnu Roşu 60,00
2.697. Calcarele cu hippuriţi de la Cisnădioara Oraşul Cisnădie, localitatea Cisnădioara 1,00
2.698. Dealul Zackel Municipiul Sibiu, comuna Slimnic 11,00
2.699. Suvara Saşilor Oraşul Tălmaciu 20,00
2.700. Canionul Mihăileni Comuna Mihăileni 16,00
2.701. Valea Bâlii Comuna Cârţişoara 180,00
2.702. Vulcanii Noroioşi Haşag Comuna Loamneş, satul Haşag 1,00
2.703. La Grumaji Comuna Jina 2,00
2.704. Pintenul din coasta Jinei Comuna Jina 2,00
2.705. Iezerele Cindrelului Comuna Gura Râului 609,60
2.706. Parcul Natural Dumbrava Sibiului Municipiul Sibiu 993,00
2.707. Parcul Natural Cindrel Comuna Jina 9.873,00
2.708. Masa Jidovului Comuna Jina 2,00
2.709. Golul Alpin al Munţilor Făgăraş între Comuna Arpaşu de Jos şi oraşul Avrig 6.989,20
Podragu - Suru

Judeţul Suceava

2.710. Doisprezece Apostoli PN-K Comuna Dorna Cândrenilor (200,00)
2.711. Rezervaţia Bila-Lala PN-G Comuna Cârlibaba (325,10)
2.712. Moara Dracului Municipiul Câmpulung Moldovenesc 1,30
2.713. Piatra Ţibăului Comuna Cârlibaba 20,30
2.714. Piatra Buhei Municipiul Câmpulung Moldovenesc 2,00
2.715. Tinovul Poiana Stampei Comuna Poiana Stampei 681,80
2.716. Fânaţele montane Todirescu Municipiul Câmpulung Moldovenesc 44,30
2.717. Tinovul Şarul Dornei Comuna Şarul Dornei 36,00
2.718. Fânaţele seculare Ponoare Comuna Bosanci 24,50
2.719. Fânaţele seculare Frumoasa Comuna Moara 9,50
2.720. Tinovul Găina - Lucina Comuna Moldova-Suliţa 1,00
2.721. Pădurea (Quercetumul) Crujana Comuna Pătrăuţi 39,40
2.722. Pietrele Doamnei Municipiul Câmpulung Moldovenesc 253,00
2.723. Codrul Secular Slătioara Comuna Stulpicani, satul Slătioara 1.064,20
2.724. Codrul Secular Giumalău Comuna Pojorâta 309,50
2.725. Răchitişul Mare Comuna Moldova-Suliţa 116,40
2.726. Făgetul Dragomirna Comuna Mitocul Dragomirnei 134,80
2.727. Pădurea Zamostea - Luncă Comuna Zamostea 107,60
2.728. Cheile Zugrenilor Oraşul Vatra Dornei 150,10
2.729. Cheile Lucavei Comuna Moldova-Suliţa 24,30
2.730. Jnepenişul cu Pinus cembra-Călimani PN-K Oraşul Vatra Dornei (384,20)
2.731. Piatra Pinului şi Piatra Şoimului Oraşul Gura Humorului 0,50
2.732. Clipa de calcare triasice Pârâul Cailor Comuna Breaza 0,10
2.733. Stratele cu Aptychus de la Pojorâta Comuna Fundu Moldovei 1,00
2.734. Fânaţele seculare de la Calafindeşti Comuna Calafindeşti 17,30

Judeţul Timiş

2.735. Pădurea Cenad Comuna Cenad 279,20
2.736. Lunca Pogănişului Comunele Tormac şi Sacoşu Turcesc 75,50
2.737. Movila Sisitak Comuna Sânpetru Mare 0,50
2.738. Arboretumul Bazoş Comuna Remetea Mare 60,00
2.739. Locul fosilifer Rădmăneşti Comuna Bara 4,00
2.740. Mlaştinile Satchinez Comuna Satchinez 236,00
2.741. Pădurea Bistra Comuna Ghiroda 19,90
2.742. Beba Veche Comuna Beba Veche, satul Pordeanu 2.187,00
2.743. Mlaştinile Murani Comuna Pişchia, satul Murani 200,00
2.744. Insula Mare Cenad Comuna Cenad 3,00
2.745. Insula Igriş Comuna Sânpetru Mare 3,00
2.746. Sărăturile Diniaş Comuna Peciu Nou 4,00
2.747. Pajiştea cu narcise Bateşti Oraşul Făget 20,00
2.748. Lacul Surduc Comuna Fârdea 362,00

Judeţul Tulcea

2.749. Sărăturile Murighiol DD-A Comuna Murighiol (87,00)
2.750. Roşca - Buhaiova DD-A Comuna Chilia Veche (9.625,00)
2.751. Pădurea Letea DD-A Comuna C.A. Rosetti (2.825,00)
2.752. Grindul şi Lacul Răducu DD-A Comuna C.A. Rosetti (2.500,00)
2.753. Lacul Nebunu DD-A Comuna Pardina (115,00)
2.754. Complexul Vătafu - Lunguleţ DD-A Oraşul Sulina (1.625,00)
2.755. Pădurea Caraorman DD-A Comuna Crişan (2.250,00)
2.756. Arinişul Erenciuc DD-A Comuna Sfântu Gheorghe (50,00)
2.757. Insula Popina DD-A Comuna Sarichioi (98,00)
2.758. Complexul Sacalin Zătoane DD-A Comuna Sfântu Gheorghe (21.410,00)
2.759. Complexul Periteasca - Leahova DD-A Comunele Jurilovca şi Murighiol (4.125,00)
2.760. Capul Doloşman DD-A Comuna Jurilovca (125,00)
2.761. Lacul Potcoava DD-A Comuna Sfântu Gheorghe (652,00)
2.762. Lacul Belciug DD-A Comuna Sfântu Gheorghe (110,00)
2.763. Lacul Rotundu DD-A Oraşul Isaccea (228,00)
2.764. Pădurea Valea Fagilor PN-P Comuna Luncaviţa (154,00)
2.765. Rezervaţia Naturală Dealul Bujorului Oraşul Babadag 50,80
2.766. Rezervaţia de liliac Valea Oilor Oraşul Babadag 0,35
2.767. Rezervaţia de liliac Fântâna Mare Comuna Ciucurova, satul Fântâna Mare 0,30
2.768. Vârful Secarul Comuna Ciucurova, satul Atmagea 34,50
2.769. Rezervaţia botanică Korum Tarla Oraşul Babadag 2,00
2.770. Locul fosilifer Dealul Bujoarele Comuna Turcoaia 8,00
2.771. Rezervaţia Geologică Agighiol Comuna Valea Nucarilor, satul Agighiol 9,70
2.772. Pădurea Niculiţel Comuna Niculiţel 11,00

Judeţul Vaslui

2.773. Locul fosilifer Măluşteni Comuna Măluşteni 10,00
2.774. Locul fosilifer Nisipăria Hulubăţ Municipiul Vaslui 2,50
2.775. Movila lui Burcel Comuna Micleşti 12,00
2.776. Tanacu - Coasta Rupturile Comuna Tanacu 6,00
2.777. Pădurea Bădeana Comuna Tutova 126,70
2.778. Pădurea Hârboanca Comuna Ştefan cel Mare 43,10
2.779. Pădurea Bălteni Comuna Bălteni 22,00
2.780. Fâneaţa de la Glodeni Oraşul Negreşti, satul Glodeni 6,00

Judeţul Vâlcea

2.781. Piramidele din Valea Stăncioiului Municipiul Râmnicu Vâlcea, comuna Goranu 12,00
2.782. Piramidele de la Slătioara Comunele Slătioara şi Stroeşti 10,50
2.783. Peştera Caprelor Oraşul Băile Olăneşti 0,50
2.784. Avenul Piciorul Boului Comuna Câineni 0,10
2.785. Peştera Liliecilor Comuna Costeşti 1,00
2.786. Peştera Munteanu - Murgoci Oraşul Olăneşti 1,00
2.787. Peştera Pagodelor Oraşul Olăneşti 0,30
2.788. Peştera Rac Oraşul Olăneşti 0,20
2.789. Peştera Valea Bistriţa Oraşul Olăneşti 0,25
2.790. Peştera cu Lac Oraşul Olăneşti 0,10
2.791. Peştera cu Perle Oraşul Olăneşti 0,50
2.792. Peştera Arnăuţilor Oraşul Olăneşti 0,40
2.793. Peştera Clopot Oraşul Olăneşti 0,10
2.794. Jnepenişul Stricatul Comuna Voineasa 15,00
2.795. Mlaştina Mosoroasa Oraşul Olăneşti 0,25
2.796. Pădurea Tisa Mare Comuna Lungeşti 50,00
2.797. Pădurea Silea Comuna Lungeşti, satul Fumureni 25,00
2.798. Pădurea Călineşti - Brezoi Oraşul Brezoi 200,00
2.799. Căldarea Gâlcescu Comuna Voineasa 200,00
2.800. Rezervaţia Miru-Bora Comuna Voineasa 25,00
2.801. Rezervaţia Ocnele Mari Oraşul Ocnele Mari 15,00
2.802. Rezervaţia Rădiţa - Mânzu Oraşul Olăneşti 10,00
2.803. Iezerul Latoriţa Comuna Malaia 10,00
2.804. Muntele Stogu Oraşul Olăneşti 10,00
2.805. Pădurea Latoriţa Comuna Malaia 7,10
2.806. Rezervaţia Sterpu-Dealul Negru Comuna Voineasa 5,00
2.807. Rezervaţia Cristeşti Comuna Voineasa 3,00
2.808. Pădurea Valea Cheii Oraşul Olăneşti 1,50
2.809. Rezervaţia paleontologică Goleşti Comuna Goleşti 10,00

Judeţul Vrancea

2.810. Căldările Zăbalei - Zârna Mică - Răoaza Comuna Năruja 350,00
2.811. Focul Viu de la Andreiaşu de Jos Comuna Andreiaşu de Jos 12,00
2.812. Muntele Goru Comuna Năruja 388,10
2.813. Lacul Negru - Cheile Nărujei I Comuna Nistoreşti 20,00
2.814. Pădurea Verdele - Cheile Nărujei II Comuna Nistoreşti 250,00
2.815. Pădurea Cenaru Comuna Andreiaşu de Jos 383,20
2.816. Pădurea Lepşa-Zboina Comuna Tulnici, satul Lepşa 210,70
2.817. Pădurea Schitu-Dălhăuţi Comuna Cârligele 188,20
2.818. Cascada Mişina Comuna Nistoreşti 183,50
2.819. Groapa cu Pini Comuna Tulnici 11,10
2.820. Pădurea Reghiu - Scruntaru Comuna Reghiu 95,70
2.821. Râpa Roşie - Dealul Morii Comuna Tulnici 49,60
2.822. Strâmtura - Coza Comuna Tulnici 15,00
2.823. Rezervaţia Algheanu Comuna Vrâncioaia 10,00
2.824. Cascada Putnei Comuna Tulnici, satul Lepşa 10,00
2.825. Pârâul Bozu Comuna Valea Sării, satul Prisaca 5,00
2.826. Valea Tişiţei Comuna Tulnici 307,00
2.827. Lunca Siretului Municipiul Focşani 388,40
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

   II. GRUPAREA GEOGRAFICĂ ŞI LOCALIZAREA TERITORIALĂ
A ZONELOR NATURALE PROTEJATE, DE INTERES NAŢIONAL

   1.0. Carpaţii şi Subcarpaţii Orientali
   1.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Simbolul Denumirea Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
G Rodna Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Suceava
H Bucegi Argeş, Dâmboviţa, Braşov, Prahova
I Cheile Bicazului-Hăşmaş Neamţ, Harghita
J Ceahlău Neamţ
K Călimani Suceava, Mureş, Bistriţa-Năsăud
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   1.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Suceava, Mureş, Neamţ, Harghita, Bacău, Covasna,
Braşov, Vrancea, Buzău, Prahova, Dâmboviţa
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   2.0. Carpaţii Meridionali şi Subcarpaţii Getici
   2.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Simbolul Denumirea Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
B Domogled-Valea Cernei Caraş-Severin, Mehedinţi, Gorj
C Retezat Hunedoara
L Cozia Vâlcea
M Piatra Craiului Argeş, Braşov
N Grădiştea Muncelului-Cioclovina Hunedoara
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   2.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Alba, Argeş, Caraş-Severin, Gorj, Hunedoara, Mehedinţi, Sibiu, Timiş, Vâlcea
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   3.0. Munţii şi dealurile Banatului
   3.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Simbolul Denumirea Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
D Porţile de Fier Caraş-Severin, Mehedinţi
E Cheile Nerei-Beuşniţa Caraş-Severin
O Semenic-Cheile Caraşului Caraş-Severin
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   3.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Caraş-Severin, Mehedinţi
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   4.0. Munţii Apuseni şi Dealurile Crişanei
   4.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Simbolul Denumirea Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
F Munţii Apuseni Alba, Arad, Bihor, Cluj
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   4.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Alba, Arad, Bihor, Cluj, Hunedoara, Sălaj
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   5.0. Dealurile Clujului
   5.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale - nu cuprind
   5.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Alba, Cluj, Mureş
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   6.0. Podişul Someşan
   6.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale - nu cuprind
   6.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Maramureş, Sălaj
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   7.0. Podişul Sucevei şi Câmpia Moldovei
   7.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale - nu cuprind
   7.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Botoşani, Iaşi, Suceava
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   8.0. Podişul Bârladului
   8.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale - nu cuprind
   8.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Iaşi, Galaţi, Neamţ, Vaslui
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   9.0. Podişul Dobrogei
   9.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Simbolul Denumirea Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
P Munţii Măcinului Tulcea
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   9.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Constanţa, Tulcea
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   10.0. Câmpia Careilor
   10.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale - nu cuprind
   10.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Bihor, Satu Mare
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   11.0. Câmpia Mureşului şi Timişului
   11.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale - nu cuprind
   11.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Arad, Timiş
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   12.0. Câmpia Vlăsiei
   12.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale - nu cuprind
   12.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Dâmboviţa, Giurgiu, Ilfov
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   13.0. Lunca Dunării
   13.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Simbolul Denumirea Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
R Balta Mică a Brăilei Brăila
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   13.2. Zone care cuprind rezervaţii şi monumente ale naturii
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Brăila, Călăraşi, Dolj, Galaţi, Giurgiu, Ialomiţa, Mehedinţi, Olt, Teleorman
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   14.0. Delta Dunării
   14.1. Rezervaţii ale biosferei şi parcuri naţionale sau naturale
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Simbolul Denumirea Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
A Delta Dunării Constanţa, Tulcea
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    NOTĂ:
    Gruparea geografică a zonelor naturale protejate cuprinsă în prezenta anexă se regăseşte în anexa nr. II.

   ANEXA Nr. II

   

PLANUL DE AMENAJARE

A TERITORIULUI NAŢIONAL SECŢIUNEA A III - A - ZONE PROTEJATE
ZONE NATURALE

   ANEXA Nr. III

   I. VALORI DE PATRIMONIU CULTURAL DE INTERES NAŢIONAL
(MONUMENTE ISTORICE DE VALOARE NAŢIONALĂ EXCEPŢIONALĂ)

   1. Monumente şi ansambluri de arhitectură

   a) Cetăţi
   
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
a)1. Cetatea Alba Carolina Municipiul Alba Iulia Alba
a)2. Cetatea Câlnic Comuna Câlnic, satul Câlnic Alba
a)3. Cetatea Greavilor Comuna Gârbova, satul Gârbova Alba
a)4. Cetatea Aradului Municipiul Arad Arad
a)5. Cetatea Şoimoş Oraşul Lipova Arad
a)6. Cetatea Poenari Comuna Arefu, satul Căpăţânenii Ungureni Argeş
a)7. Cetatea Oratia Comuna Dâmbovicioara, satul Podul Dâmboviţei Argeş
a)8. Cetatea Biharia Comuna Biharia, satul Biharia Bihor
a)9. Donjonul Cheresig Comuna Girişu de Criş, satul Cheresig Bihor
a)10. Cetatea Oradea Municipiul Oradea Bihor
a)11. Cetatea Bran Comuna Bran, satul Bran Braşov
a)12. Cetatea Făgăraş Municipiul Făgăraş Braşov
a)13. Cetatea Râşnov Oraşul Râşnov Braşov
a)14. Cetatea Rupea Oraşul Rupea Braşov
a)15. Cetatea Feldioara Comuna Feldioara, satul Feldioara Braşov
a)16. Cetatea lui Negru Vodă Comuna Lisa, satul Breaza Braşov
a)17. Cetatea Dăbâca Comuna Dăbâca, satul Dăbâca Cluj
a)18. Cetatea Bologa Comuna Poieni, satul Bologa Cluj
a)19. Cetatea Balvanyos Comuna Turia, satul Turia Covasna
a)20. Fortificaţii oraş Târgovişte Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
a)21. Cetatea Giurgiu Municipiul Giurgiu Giurgiu
a)22. Turnul Crivadia Comuna Băniţa, satul Crivadia Hunedoara
a)23. Cetatea Deva Municipiul Deva Hunedoara
a)24. Cetatea Mălăieşti Comuna Sălaşu de Sus, satul Mălăieşti Hunedoara
a)25. Cetatea Colţi Comuna Râu de Mori, satul Suseni Hunedoara
a)26. Cetatea Chioarului Comuna Remetea Chioarului, satul Berchez Maramureş
a)27. Cetatea Severinului Municipiul Drobeta-Turnu Severin Mehedinţi
a)28. Cetatea Târgu Mureş Municipiul Târgu Mureş Mureş
a)29. Cetatea Saschiz Comuna Saschiz, satul Saschiz Mureş
a)30. Cetatea Neamţului Oraşul Târgu-Neamţ Neamţ
a)31. Cetatea Turnu Roşu Oraşul Tălmaciu, satul Boiţa Sibiu
a)32. Cetatea Slimnicului Comuna Slimnic, satul Slimnic Sibiu
a)33. Cetatea de scaun a Sucevei Municipiul Suceava Suceava
a)34. Cetatea Turnu Municipiul Turnu Măgurele Teleorman
a)35. Cetatea Enisala Comuna Sarichioi, satul Enisala Tulcea
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   b) Ansambluri curţi domneşti ruinate
   
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
b)1. Vestigiile curţii domneşti Municipiul Curtea de Argeş Argeş
b)2. Ruinele curţii domneşti cu Turnul Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
Chindiei şi incinta fortificată
b)3. Vestigiile curţii domneşti Municipiul Iaşi Iaşi
b)4. Vestigiile curţii domneşti Municipiul Suceava Suceava
b)5. Ruinele curţii domneşti Municipiul Bucureşti
Curtea Veche
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   c) Biserici fortificate - cetăţi
   
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
c)1. Cetatea sătească cu biserică Comuna Hărman, satul Hărman Braşov
c)2. Cetatea sătească cu biserică Comuna Prejmer, satul Prejmer Braşov
c)3. Cetatea sătească cu biserică Comuna Homorod, satul Homorod Braşov
c)4. Cetatea sătească cu biserica Comuna Sânpetru, satul Sânpetru Braşov
evanghelică
c)5. Cetatea sătească cu biserica Comuna Buneşti, satul Viscri Braşov
evanghelică
c)6. Cetatea sătească cu biserica Comuna Caţa, satul Drăuşeni Braşov
evanghelică fortificată
c)7. Cetatea sătească cu biserica Comuna Caţa, satul Caţa Braşov
evanghelică
c)8. Cetatea sătească cu biserica Comuna Dârjiu, satul Dârjiu Harghita
unitariană
c)9. Cetatea sătească cu biserică Comuna Vânători, satul Archita Mureş
c)10. Cetatea sătească cu biserica Comuna Aţel, satul Aţel Sibiu
evanghelică
c)11. Biserica evanghelică cu cetatea Comuna Biertan, satul Biertan Sibiu
c)12. Biserica cu incintă Comuna Biertan, satul Richiş Sibiu
c)13. Cetatea sătească cu biserică Oraşul Cisnădie Sibiu
c)14. Cetatea sătească cu biserică Comuna Merghindeal, satul Dealu Frumos Sibiu
c)15. Biserica evanghelică cu Comuna Laslea, satul Mălâncrav Sibiu
fortificaţii
c)16. Cetatea sătească cu biserică Comuna Moşna, satul Moşna Sibiu
c)17. Cetatea sătească cu biserică Comuna Valea Viilor, satul Valea Viilor Sibiu
c)18. Cetatea sătească cu biserica Comuna Bazna, satul Bazna Sibiu
evanghelică fortificată
c)19. Cetatea sătească cu biserica Comuna Brateiu, satul Buzd Sibiu
evanghelică
c)20. Cetatea sătească cu biserica Comuna Dârlos, satul Curciu Sibiu
evanghelică
c)21. Cetatea sătească cu biserica Oraşul Mediaş, satul Ighişu Nou Sibiu
evanghelică
c)22. Cetatea sătească cu biserica Oraşul Dumbrăveni, satul Saroş pe Târnave Sibiu
evanghelică
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   d) Castele, conace, palate
   
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
d)1. Castelul Bethlen-Haller Comuna Cetatea de Baltă, satul Alba
Cetatea de Baltă
d)2. Castelul Bethlen Comuna Şona, satul Sânmiclăuş Alba
d)3. Castelul Macea Comuna Macea Arad
d)4. Ansamblul fortificat al conacului Comuna Bălileşti, satul Goleşti Argeş
Goleştilor
d)5. Castelul Banffy Comuna Bonţida, satul Bonţida Cluj
d)6. Castelul-Cetate Oraşul Gherla Cluj
d)7. Castelul Kornis Comuna Mica, satul Mânăstirea Cluj
d)8. Ansamblul Palatului Brâncovenesc Comuna Potlogi, satul Potlogi Dâmboviţa
d)9. Conacul Coţofenilor Comuna Almăj, satul Coţofenii din Faţă Dolj
d)10. Casa de piatră Udrişte Năsturel Comuna Hotarele, satul Hereşti Giurgiu
d)11. Palatul Drugănescu Comuna Floreşti-Stoeneşti, satul Stoeneşti Giurgiu
d)12. Castelul Lăzar Comuna Lăzarea, satul Lăzarea Harghita
d)13. Castelul Corvinilor Municipiul Hunedoara Hunedoara
d)14. Ruinele Curţii cneziale a Comuna Râu de Mori, satul Râu de Mori Hunedoara
Cândeştilor cu paraclisul
d)15. Palatul Cantacuzino-Paşcanu Oraşul Paşcani Iaşi
d)16. Palatul Alexandru Ioan Cuza Comuna Ruginoasa, satul Ruginoasa Iaşi
d)17. Ansamblul Biserica Adormirea Comuna Deleni, satul Deleni Iaşi
Maicii Domnului, Conacul
Cantacuzino-Deleanu, zidul de
incintă
d)18. Ansamblul Palatului Brâncovenesc Comuna Mogoşoaia, satul Mogoşoaia Ilfov
şi biserica
d)19. Castelul Bethlen Comuna Daneş, satul Criş Mureş
d)20. Palatul Teleky Comuna Gorneşti, satul Gorneşti Mureş
d)21. Ruinele palatului postelnicului Comuna Filipeştii de Târg, satul Prahova
Constantin Cantacuzino Filipeştii de Târg
d)22. Conacul Filipescu Comuna Filipeştii de Târg, satul Prahova
Filipeştii de Târg
d)23. Ansamblul Castelului Peleş Oraşul Sinaia Prahova
d)24. Castelul Lonyai Comuna Medieşu Aurit, satul Medieşu Aurit Satu Mare
d)25. Castelul Karoly Municipiul Carei Satu Mare
d)26. Castelul Bathory Oraşul Şimleu Silvaniei Sălaj
d)27. Conacul Rosetti - Balş Comuna Codăeşti, satul Pribeşti Vaslui
d)28. Conacul Rosetti - Solescu Comuna Soleşti, satul Soleşti Vaslui
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   e) Cule
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
e)1. Cula Izvoranu Comuna Brabova, satul Brabova Dolj
e)2. Cula Cernat Comuna Cernăteşti, satul Cernăteşti Dolj
e)3. Cula Cornoiu Oraşul Bumbeşti-Jiu, satul Curtişoara Gorj
e)4. Casa culă Cartianu Comuna Turcineşti, satul Cartiu Gorj
e)5. Casa culă a Glogovenilor Comuna Glogova, satul Glogova Gorj
e)6. Cula Cioabă Comuna Slivileşti, satul Şiacu Gorj
e)7. Cula Crăsnaru Comuna Aninoasa, satul Groşerea Gorj
e)8. Casa culă Cuţui Comuna Broşteni, satul Broşteni Mehedinţi
e)9. Cula Tudor Vladimirescu Comuna Şimian, satul Cerneţi Mehedinţi
e)10. Cula Duca Comuna Măldăreşti, satul Măldăreşti Vâlcea
e)11. Cula Greceanu Comuna Măldăreşti, satul Măldăreşti Vâlcea
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   f) Clădiri civile urbane
   
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
f)1. Palatul voievodal Municipiul Alba Iulia Alba
f)2. Palatul baroc Municipiul Oradea Bihor
f)3. Primăria Municipiul Oradea Bihor
f)4. Ansamblul de clădiri "Şirul Municipiul Oradea Bihor
canonicilor"
f)5. Casa Ioan Zidarul Municipiul Bistriţa Bistriţa-Năsăud
f)6. Casa Argintarului Municipiul Bistriţa Bistriţa-Năsăud
f)7. Şirul Şugălete Municipiul Bistriţa Bistriţa-Năsăud
f)8. Aşezămintele Sofian Municipiul Botoşani Botoşani
f)9. Casa Sfatului Municipiul Braşov Braşov
f)10. Casa Hirscher Municipiul Braşov Braşov
f)11. Şcoala Românească din Schei Municipiul Braşov Braşov
f)12. Hotel "Aro" Municipiul Braşov Braşov
f)13. Teatrul vechi Oraşul Oraviţa Caraş-Severin
f)14. Casa Matei Corvin Municipiul Cluj-Napoca Cluj
f)15. Palatul Banffy Municipiul Cluj-Napoca Cluj
f)16. Teatrul Naţional Municipiul Cluj-Napoca Cluj
f)17. Palatul Toldalagyi - Korda Municipiul Cluj-Napoca Cluj
f)18. Casa Bathory Municipiul Turda Cluj
f)19. Hotel "Rex" Municipiul Constanţa-Mamaia Constanţa
f)20. Casa Glogovenilor Municipiul Craiova Dolj
f)21. Casa Băniei Municipiul Craiova Dolj
f)22. Prefectura Municipiul Craiova Dolj
f)23. Palatul Mihail Municipiul Craiova Dolj
f)24. Palatul Administrativ Municipiul Galaţi Galaţi
f)25. Palatul Justiţiei Municipiul Galaţi Galaţi
f)26. Magna Curia Municipiul Deva Hunedoara
f)27. Casa Dosoftei Municipiul Iaşi Iaşi
f)28. Casa Başotă Municipiul Iaşi Iaşi
f)29. Casa Balş Municipiul Iaşi Iaşi
f)30. Palatul Rosetti - Roznoveanu Municipiul Iaşi Iaşi
f)31. Palatul domnitorului Alexandru Municipiul Iaşi Iaşi
Ioan Cuza
f)32. Teatrul Naţional Municipiul Iaşi Iaşi
f)33. Palatul Culturii Municipiul Iaşi Iaşi
f)34. Casa Vlad Dracul Municipiul Sighişoara Mureş
f)35. Casa cu cerb Municipiul Sighişoara Mureş
f)36. Teatrul Naţional Municipiul Caracal Olt
f)37. Casa Hagi Prodan Municipiul Ploieşti Prahova
f)38. Halele Centrale Municipiul Ploieşti Prahova
f)39. Casa Nicolae Iorga Oraşul Vălenii de Munte Prahova
f)40. Turnul Sfatului Municipiul Sibiu Sibiu
f)41. Casa Thomas Altenberger, Casa Municipiul Sibiu Sibiu
Johann Lula formând Ansamblul
vechii primării
f)42. Palatul Brukenthal Municipiul Sibiu Sibiu
f)43. Hanul Domnesc Municipiul Suceava Suceava
f)44. Hanul Manuc Municipiul Bucureşti
f)45. Casa Melik Municipiul Bucureşti
f)46. Palatul Ghica-Tei Municipiul Bucureşti
f)47. Casa Şuţu Municipiul Bucureşti
f)48. Palatul Ştirbei Municipiul Bucureşti
f)49. Ateneul Român Municipiul Bucureşti
f)50. "Bufetul" - Arhitect Mincu Municipiul Bucureşti
f)51. Şcoala Centrală de Fete Municipiul Bucureşti
f)52. Palatul Justiţiei Municipiul Bucureşti
f)53. Blocul "Aro" Municipiul Bucureşti
f)54. Ansamblul Palatului Cotroceni Municipiul Bucureşti
f)55. Hotel "Bulevard" Municipiul Bucureşti
f)56. Casa Vernescu Municipiul Bucureşti
f)57. Palatul C.E.C. Municipiul Bucureşti
f)58. Palatul Poştelor Municipiul Bucureşti
f)59. Palatul Cantacuzino Municipiul Bucureşti
f)60. Casa Oprea Soare Municipiul Bucureşti
f)61. Vila Minovici Municipiul Bucureşti
f)62. Şcoala de Arhitectură Municipiul Bucureşti
f)63. Muzeul Ţăranului Român Municipiul Bucureşti
f)64. Primăria Capitalei Municipiul Bucureşti
f)65. Facultatea de Drept Municipiul Bucureşti
f)66. Ministerul Industriilor Municipiul Bucureşti
f)67. Academia Militară Municipiul Bucureşti
f)68. Palatul Consiliului de Miniştri Municipiul Bucureşti
f)69. Casa din şos. Kiseleff nr. 49 Municipiul Bucureşti
f)70. Parcul de locuinţe UCB Municipiul Bucureşti
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   g) Ansambluri urbane
   
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
g)1. Ansamblul urban fortificat Municipiul Alba Iulia Alba
g)2. Ansamblul urban fortificat Oraşul Sebeş Alba
g)3. Centrul istoric Comuna Roşia Montană,
satul Roşia Montană Alba
g)4. Centrul istoric al oraşului Municipiul Câmpulung Argeş
g)5. Centrul istoric al oraşului Municipiul Curtea de Argeş Argeş
g)6. Ansamblul urban fortificat Municipiul Bistriţa Bistriţa-Năsăud
g)7. Centrul istoric al oraşului Municipiul Botoşani Botoşani
g)8. Ansamblul urban fortificat Municipiul Braşov Braşov
g)9. Centrul istoric al oraşului Municipiul Brăila Brăila
g)10. Ansamblul urban fortificat Municipiul Cluj-Napoca Cluj
g)11. Centrul istoric Oraşul Gherla Cluj
g)12. Centrul istoric Târgovişte Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
g)13. Ansamblul monumental creat de Municipiul Târgu Jiu Gorj
Constantin Brâncuşi
g)14. Ansamblul urban fortificat Municipiul Sighişoara Mureş
g)15. Centrul istoric al oraşului Municipiul Caracal Olt
g)16. Ansamblul urban fortificat Municipiul Sibiu Sibiu
g)17. Ansamblul urban fortificat Municipiul Mediaş Sibiu
g)18. Centrul istoric al oraşului Municipiul Timişoara Timiş
g)19. Centrul istoric Sulina Oraşul Sulina Tulcea
g)20. Centrul istoric al oraşului Municipiul Bucureşti
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   h) Biserici din lemn
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
h)1. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Berghin, satul Ghirbom Alba
h)2. Biserica Sfânta Treime Comuna Vidra, satul Goieşti Alba
h)3. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Ponor, satul Geogel Alba
h)4. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Vadu Moţilor, satul Lăzeşti Alba
h)5. Biserica de lemn veche Sfinţii Comuna Fărău, satul Şilea Alba
Arhangheli
h)6. Biserica de lemn Comuna Brazii, satul Buceava-Şoimuş Arad
h)7. Biserica Pogorârea Sfântului Duh Comuna Hălmagiu, satul Bodeşti Arad
h)8. Biserica Înălţarea Domnului Comuna Pleşcuţa, satul Budeşti Arad
h)9. Biserica Înălţarea Domnului Comuna Coseşti, satul Jupâneşti Argeş
h)10. Biserica Vovidenia Comuna Mărgineni, satul Luncani Bacău
h)11. Biserica de lemn a fostului schit Comuna Corbasca, satul Pogleţ Bacău
Pogleţu
h)12. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Pomezeu, satul Câmpani de Pomezeu Bihor
h)13. Biserica Adormirea Maicii Domnului Comuna Sâmbăta, satul Copăceni Bihor
h)14. Biserica Sfântul Gheorghe Comuna Ţeţchea, satul Hotar Bihor
h)15. Biserica Sfântul Teodor Tiron Comuna Rieni, satul Rieni Bihor
h)16. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Derna, satul Sacalasău Bihor
h)17. Biserica Sfinţii Voievozi Comuna Băluşeni, satul Băluşeni Botoşani
h)18. Biserica Adormirea Maicii Domnului Comuna Brăeşti, satul Brăeşti Botoşani
h)19. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Bobâlna, satul Cremenea Cluj
h)20. Biserica Pogorârea Sfântului Duh Comuna Mănăstireni, satul Dretea Cluj
h)21. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Căpuşu Mare, satul Păniceni Cluj
h)22. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Câţcău, satul Sălişca Cluj
"din deal"
h)23. Biserica de lemn Comuna Chinteni, satul Săliştea Veche Cluj
h)24. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Sic, satul Sic Cluj
h)25. Biserica Sfinţii Voievozi Comuna Bălăneşti, satul Bălăneşti Gorj
h)26. Biserica Cuvioasa Paraschiva Comuna Bălăneşti, satul Glodeni Gorj
h)27. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Leleşti, satul Leleşti Gorj
h)28. Biserica "Intrarea în Biserică" Comuna Cruşeţ, satul Slăvuţa Gorj
h)29. Biserica Sfântul Dumitru Comuna Schela, satul Schela Gorj
h)30. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Bilbor, satul Bilbor Harghita
h)31. Biserica Sfântul Gheorghe Comuna Sândominic, satul Sândominic Harghita
h)32. Biserica fostei Mânăstiri Oraşul Topliţa Harghita
Sfântul Ilie din Săuceni
h)33. Biserica Cuvioasa Paraschiva Comuna Mirosloveşti, satul Mirosloveşti Iaşi
h)34. Biserica Sfântul Gheorghe Comuna Dumeşti, satul Păuşeşti Iaşi
h)35. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Bogdan Vodă, satul Bogdan Vodă Maramureş
h)36. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Budeşti, satul Budeşti Maramureş
h)37. Biserica Naşterea Maicii Domnului Comuna Călineşti, satul Călineşti Maramureş
h)38. Biserica Naşterea Maicii Domnului Comuna Ieud, satul Ieud Maramureş
h)39. Biserica Naşterea Maicii Domnului Comuna Ieud, satul Ieud Maramureş
("din deal")
h)40. Biserica Sfânta Paraschiva Comuna Poienile Izei, satul Poienile Izei Maramureş
h)41. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Şişeşti, satul Plopiş Maramureş
h)42. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Şişeşti, satul Şurdeşti Maramureş
h)43. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Remetea Chioarului, satul Remetea Maramureş
Chioarului
h)44. Biserica Sfinţii Arhangheli Oraşul Târgu Lăpuş, satul Rogoz Maramureş
h)45. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Rozavlea, satul Rozavlea Maramureş
h)46. Biserica Cuvioasa Paraschiva Comuna Ocna Şugatag, satul Sat-Şugatag Maramureş
h)47. Biserica Adormirea Maicii Domnului Comuna Săcălăşeni, satul Săcălăşeni Maramureş
h)48. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Bârsana, satul Bârsana Maramureş
h)49. Biserica Sfântul Dumitru Oraşul Baia de Aramă, satul Negoeşti Mehedinţi
h)50. Biserica Tăierea Capului Comuna Broşteni, satul Căpăţâneşti Mehedinţi
Sfântului Ioan Botezătorul
h)51. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Balta, satul Costeşti Mehedinţi
h)52. Biserica Sfântul Gheorghe Comuna Tâmna, satul Valea Ursului Mehedinţi
h)53. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Lunca, satul Băiţa Mureş
h)54. Biserica Sfântul Ioan Botezătorul Comuna Ceauşu de Câmpie, satul Porumbeni Mureş
h)55. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Pănet, satul Pănet Mureş
h)56. Biserica de lemn Sfântul Nicolae Oraşul Reghin Mureş
h)57. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Sărmaşu, satul Sărmăşel Mureş
h)58. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Găleşti, satul Troiţa Mureş
h)59. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Acăţari, satul Văleni Mureş
h)60. Biserica de lemn Sfânta Troiţă Municipiul Piatra-Neamţ Neamţ
a fostului schit Cozla - Draga
h)61. Biserica Schimbarea la Faţă Municipiul Piatra-Neamţ, localitatea Neamţ
Văleni
h)62. Biserica de lemn Cuvioasa Comuna Fărcaşa, satul Fărcaşa Neamţ
Paraschiva
h)63. Biserica Adormirea Maicii Comuna Leleasca, satul Leleasca Olt
Domnului
h)64. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Socond, satul Soconzel Satu Mare
h)65. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Hida, satul Baica Sălaj
h)66. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Românaşi, satul Ciumărna Sălaj
h)67. Biserica Pogorârea Sfântului Duh Comuna Fildu de Jos, satul Fildu de Sus Sălaj
h)68. Biserica Naşterea Maicii Domnului Comuna Românaşi, satul Păuşa Sălaj
h)69. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Românaşi, satul Poarta Sălajului Sălaj
h)70. Biserica Sfânta Maria Comuna Letca, satul Letca Sălaj
h)71. Biserica Adormirea Maicii Domnului Comuna Năpradea, satul Vădurele Sălaj
h)72. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Broşteni, satul Broşteni Suceava
h)73. Biserica Sfântul Spiridon Comuna Drăguşeni, satul Drăguşeni Suceava
h)74. Biserica Intrarea în Biserică Comuna Putna, satul Putna Suceava
după Tradiţie
h)75. Biserica de lemn Sfântul Nicolae Comuna Puieşti, satul Cetăţuia Vaslui
a fostului schit Strâmba
h)76. Biserica Sfântul Gheorghe Comuna Lipovăţ, satul Lipovăţ Vaslui
h)77. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Soleşti, satul Ştioborăni Vaslui
h)78. Biserica de lemn Cuvioasa Comuna Vaideeni, satul Mariţa Vâlcea
Paraschiva
h)79. Biserica de lemn Adormirea Comuna Costeşti, satul Pietreni Vâlcea
Maicii Domnului
h)80. Biserica Cuvioasa Paraschiva Comuna Rugineşti, satul Rugineşti Vrancea
h)81. Biserica de lemn Cuvioasa Comuna Valea Sării, satul Valea Sării Vrancea
Paraschiva
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   i) Muzee etnografice în aer liber
   
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
i)1. Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Comuna Ştefăneşti, satul Goleşti Argeş
i)2. Muzeul Etnografic al Transilvaniei Municipiul Cluj-Napoca Cluj
i)3. Muzeul Etnografic Curţişoara Oraşul Bumbeşti-Jiu, satul Curtişoara Gorj
i)4. Muzeul Etnografic al Maramureşului Municipiul Sighetu Marmaţiei Maramureş
i)5. Muzeul Civilizaţiei Populare Municipiul Sibiu Sibiu
Tradiţionale
i)6. Muzeul Etnografic Comuna Bujoreni, satul Bujoreni Vâlcea
i)7. Muzeul Satului Municipiul Bucureşti
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   j) Biserici rupestre
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
j)1. Schitul Negru Vodă Comuna Cetăţeni, satul Cetăţeni Argeş
j)2. Schitul Corbii de Piatră Comuna Corbi, satul Jgheaburi Argeş
j)3. Complexul de biserici şi Comuna Bozioru, satul Nucu Buzău
chilii rupestre
j)4. Ansamblul monastic rupestru: Oraşul Basarabi, satul Basarabi Constanţa
biserici, încăperi, galerii
j)5. Complexul rupestru Comuna Independenţa Constanţa
j)6. Chilia lui Daniil Sihastrul Comuna Putna, satul Putna Suceava
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   k) Biserici şi ansambluri mănăstireşti
   
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
k)1. Catedrala romano-catolică Municipiul Alba Iulia Alba
Sfântul Mihail
k)2. Catedrala Sfânta Treime Municipiul Blaj Alba
k)3. Biserica fostei mănăstiri ortodoxe Comuna Stremţ, satul Geoagiu de Sus Alba
k)4. Mănăstirea Râmeţ Comuna Râmeţ, satul Râmeţ Alba
k)5. Biserica Sfântul Gheorghe Comuna Lupşa, satul Lupşa Alba
k)6. Biserica Sfântul Nicolae Oraşul Zlatna Alba
k)7. Biserica evanghelică Oraşul Sebeş Alba
k)8. Mănăstirea Hodoş Bodrog Comuna Pecica, satul Bodrogu Vechi Arad
k)9. Biserica Adormirea Maicii Domnului Comuna Hălmagiu, satul Hălmagiu Arad
k)10. Biserica Radna Oraşul Lipova, localitatea Radna Arad
k)11. Biserica Sfântul Gheorghe Municipiul Piteşti Argeş
k)12. Ansamblul Mănăstirii Negru Vodă Municipiul Câmpulung Argeş
k)13. Biserica Sfântul Nicolae Municipiul Curtea de Argeş Argeş
(Domnească)
k)14. Biserica Episcopală a Mănăstirii Municipiul Curtea de Argeş Argeş
Argeşului
k)15. Ansamblul fostei Mănăstiri Comuna Aninoasa, satul Aninoasa Argeş
Aninoasa
k)16. Fosta Mănăstire Tutana Comuna Băiculeşti, satul Tutana Argeş
k)17. Fosta Mănăstire Valea Comuna Ţiţeşti, satul Valea Mănăstirii Argeş
k)18. Biserica Hârteşti Comuna Ţiţeşti, satul Bucşeneşti-Lotaşi Argeş
k)19. Biserica Adormirea Maicii Comuna Bălileşti, satul Băjeşti Argeş
Domnului, cu ruinele curţii lui
Mareş Băjescu
k)20. Biserica fostului schit Brădet Comuna Brăduleţ, satul Brădet Argeş
k)21. Biserica Mănăstirii Cotmeana Comuna Cotmeana, satul Cotmeana Argeş
k)22. Biserica Precista Municipiul Bacău Bacău
k)23. Biserica Adormirea Maicii Domnului Municipiul Oneşti, localitatea Borzeşti Bacău
k)24. Catedrala romano-catolică Municipiul Oradea Bihor
k)25. Biserica ortodoxă "cu Lună" Municipiul Oradea Bihor
k)26. Biserica evanghelică Comuna Galaţii Bistriţei, satul Herina Bistriţa-Năsăud
k)27. Biserica Sfântul Nicolae - Municipiul Botoşani Botoşani
Popăuţi, cu turnul
k)28. Biserica Întâmpinarea Domnului şi Municipiul Botoşani Botoşani
Sfinţii Împăraţi (Ruset)
k)29. Biserica Uspenia (Adormirea Maicii Municipiul Botoşani Botoşani
Domnului), cu clopotniţa
k)30. Biserica domnească Sfântul Municipiul Botoşani Botoşani
Gheorghe, cu clopotniţa
k)31. Biserica Sfântul Nicolae, cu Municipiul Dorohoi Botoşani
clopotniţa
k)32. Biserica Neagră Municipiul Braşov Braşov
k)33. Biserica Sfântul Bartolomeu Municipiul Braşov Braşov
k)34. Biserica Sfântul Nicolae din Schei Municipiul Braşov Braşov
k)35. Biserica brâncovenească Sfântul Municipiul Făgăraş Braşov
Nicolae
k)36. Biserica ortodoxă Sfântul Nicolae Oraşul Râşnov Braşov
k)37. Biserica mănăstirii brâncoveneşti Comuna Voila, satul Sâmbăta de Sus Braşov
k)38. Biserica evanghelică Comuna Şercaia, satul Hălmeag Braşov
k)39. Fosta Mănăstire Măxineni Comuna Măxineni, satul Măxineni Brăila
k)40. Biserica Sfântul Arhanghel Mihail Municipiul Brăila Brăila
k)41. Ansamblul fostei mănăstiri Municipiul Râmnicu Sărat Buzău
k)42. Ansamblul fostei Mănăstiri Bradu Comuna Tisău, satul Haleş Buzău
k)43. Biserica fostei Mănăstiri Comuna Plătăreşti, satul Plătăreşti Călăraşi
Plătăreşti
k)44. Biserica romano-catolică Sfântul Municipiul Cluj-Napoca Cluj
Mihail
k)45. Catedrala Arhiepiscopiei Ortodoxe Municipiul Cluj-Napoca Cluj
k)46. Biserica reformată Matia Municipiul Cluj-Napoca Cluj
k)47. Mănăstirea Franciscanilor Municipiul Cluj-Napoca Cluj
k)48. Biserica Adormirea Maicii Domnului Comuna Feleacu, satul Feleacu Cluj
a fostei Mănăstiri Feleac
k)49. Biserica armenească Oraşul Gherla Cluj
k)50. Biserica ortodoxă a Episcopiei Comuna Vad, satul Vad Cluj
Vadului şi Feleacului
k)51. Geamia Esmahan Sultan Municipiul Mangalia Constanţa
k)52. Ruinele bisericii şi vestigiile Comuna Brăduţ, satul Filia Covasna
complexului medieval
k)53. Biserica reformată Municipiul Sfântu Gheorghe, satul Covasna
Chilieni
k)54. Biserica romano-catolică Comuna Ghelinta, satul Ghelinta Covasna
k)55. Mănăstirea Dealu Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
k)56. Biserica Domnească Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
k)57. Biserica Sfânta Vineri Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
k)58. Mănăstirea Stelea Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
k)59. Biserica Târgului Municipiul Târgovişte Dâmboviţa
k)60. Biserica fostei Mănăstiri Cobia Comuna Cobia, satul Mănăstirea Dâmboviţa
k)61. Mănăstirea Bucovăţ Municipiul Craiova, localitatea Mofleni Dolj
k)62. Biserica fostei Mănăstiri Jitianu Comuna Podari, satul Balta Verde Dolj
k)63. Biserica Precista Municipiul Galaţi Galaţi
k)64. Mănăstirea Comana Comuna Comana, satul Comana Giurgiu
k)65. Mănăstirea Polovragi Comuna Polovragi, satul Polovragi Gorj
k)66. Mănăstirea Tismana Comuna Tismana, satul Tismana Gorj
k)67. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Mugeni, satul Porumbenii Mari Harghita
k)68. Turnul şi vestigiile bisericii Comuna Cârţa, satul Tomeşti Harghita
medievale
k)69. Biserica reformată Comuna Ulieş, satul Daia Harghita
k)70. Biserica romano-catolică Comuna Ciucsângeorgiu, satul Armăşeni Harghita
k)71. Mănăstirea Franciscană şi capelele Municipiul Miercurea-Ciuc Harghita
de pe dealul Şumuleul Mic
k)72. Biserica reformată Comuna Mugeni, satul Mugeni Harghita
k)73. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Hărău, satul Bârsău Hunedoara
k)74. Biserica Adormirea Maicii Domnului Comuna Crişcior, satul Crişcior Hunedoara
k)75. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Densuş, satul Densuş Hunedoara
k)76. Biserica Sfântul Ilie Comuna Densuş, satul Peşteana Hunedoara
k)77. Biserica Sfântul Mihail Comuna Gurasada, satul Gurasada Hunedoara
k)78. Biserica Sfântul Nicolae Municipiul Hunedoara Hunedoara
k)79. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Veţel, satul Leşnic Hunedoara
k)80. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Ribiţa, satul Ribiţa Hunedoara
k)81. Biserica Sfântul Gheorghe Comuna Sântămăria-Orlea, satul Sânpetru Hunedoara
k)82. Biserica reformată, fostă ortodoxă Comuna Sântămăria-Orlea, satul Hunedoara
Sântămăria-Orlea
k)83. Biserica Adormirea Maicii Domnului Oraşul Călan, satul Strei Hunedoara
k)84. Biserica Sfântul Gheorghe Oraşul Călan, localitatea Streisângeorgiu Hunedoara
k)85. Biserica cnezilor Cânde Comuna Râu de Mori, satul Suseni Hunedoara
k)86. Biserica domnească Sfântul Nicolae Municipiul Iaşi Iaşi
k)87. Biserica Mănăstirii Golia Municipiul Iaşi Iaşi
k)88. Biserica Trei Ierarhi Municipiul Iaşi Iaşi
k)89. Biserica Sfântul Sava Municipiul Iaşi Iaşi
k)90. Biserica Barnovschi Municipiul Iaşi Iaşi
k)91. Ansamblul Mănăstirii Galata Municipiul Iaşi Iaşi
k)92. Ansamblul Mănăstirii Cetăţuia Municipiul Iaşi Iaşi
k)93. Ansamblul Mănăstirii Frumoasa Municipiul Iaşi Iaşi
k)94. Ansamblul Mitropoliei Moldovei şi Municipiul Iaşi Iaşi
Bucovinei: Catedrala Întâmpinarea
Domnului, Biserica Sfântul
Gheorghe, Palatul Mitropoliei,
clădirile administrative
k)95. Ansamblul Mănăstirii Bârnova Comuna Bârnova, satul Bârnova Iaşi
k)96. Biserica fostei Mănăstiri Comuna Dobrovăţ, satul Dobrovăţ Iaşi
Coborârea Sfântului Duh
k)97. Biserica Sfânta Paraschiva Comuna Cotnari, satul Cotnari Iaşi
k)98. Biserica Sfântul Gheorghe Oraşul Hârlău Iaşi
k)99. Biserica fostului schit Hlincea Comuna Ciurea, satul Hlincea Iaşi
k)100. Biserica Sfântul Spiridon Comuna Leţcani, satul Leţcani Iaşi
(Rotundă)
k)101. Sinagoga Mare Municipiul Iaşi Iaşi
k)102. Ansamblul Mănăstirii Snagov Comuna Snagov, satul Snagov Ilfov
k)103. Ansamblul Mănăstirii Gura Motrului Comuna Butoieşti, satul Gura Motrului Mehedinţi
k)104. Ansamblul Mănăstirii Strehaia Oraşul Strehaia Mehedinţi
k)105. Schitul Topolniţa Comuna Izvoru Bârzii, satul Schitu Mehedinţi
Topolniţei
k)106. Ruinele Mănăstirii Vodiţa Municipiul Drobeta-Turnu Severin Mehedinţi
k)107. Biserica din Deal Municipiul Sighişoara Mureş
k)108. Biserica Sfântul Ioan Botezătorul Municipiul Piatra-Neamţ Neamţ
şi turnul
k)109. Ansamblul Mănăstirii Neamţ Comuna Vânători-Neamţ, satul Neamţ
Mănăstirea Neamţ
k)110. Ansamblul Mănăstirii Secu Comuna Vânători-Neamţ, satul Vânători-Neamţ Neamţ
k)111. Ansamblul Mănăstirii Bistriţa Comuna Viişoara, satul Bistriţa Neamţ
k)112. Biserica Sfântul Mihail Comuna Războieni, satul Războieni Neamţ
k)113. Ansamblul Mănăstirii Tazlău Comuna Tazlău, satul Tazlău Neamţ
k)114. Biserica Mănăstirii Pângăraţi Comuna Pângăraţi, satul Pângăraţi Neamţ
k)115. Ansamblul Mănăstirii Agapia Comuna Agapia, satul Agapia Neamţ
k)116. Biserica Armenească Municipiul Roman Neamţ
k)117. Ansamblul Mănăstirii Brâncoveni Comuna Brâncoveni, satul Brâncoveni Olt
k)118. Ansamblul Mănăstirii Căluiu Comuna Oboga, satul Călui Olt
k)119. Ansamblul Mănăstirii Brebu Comuna Brebu, satul Brebu Prahova
K)120. Ansamblul fostei Mănăstiri Comuna Apostolache, satul Apostolache Prahova
Apostolache
k)121. Mănăstirea Sinaia Oraşul Sinaia Prahova
k)122. Biserica reformată a fostei Comuna Acâş, satul Acâş Satu Mare
mănăstiri benedictine
k)123. Biserica evanghelică Sfânta Maria Municipiul Sibiu Sibiu
k)124. Biserica evanghelică Sfânta Municipiul Mediaş Sibiu
Margareta, cu fortificaţiile
k)125. Biserica Sfinţii Arhangheli Oraşul Ocna Sibiului Sibiu
k)126. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Turnu Roşu, satul Turnu Roşu Sibiu
k)127. Biserica evanghelică cu incintă Oraşul Cisnădie Sibiu
fortificată
k)128. Ansamblul fostei mănăstiri Comuna Cârţa, satul Cârţa Sibiu
cisterciene
k)129. Biserica evanghelică Oraşul Cisnădie, localitatea Cisnădioara Sibiu
k)130. Biserica Sfântul Gheorghe Mirăuţi Municipiul Suceava Suceava
k)131. Biserica Mănăstirii Sfântul Ioan Municipiul Suceava Suceava
cel Nou
k)132. Biserica Sfântul Dumitru Municipiul Suceava Suceava
k)133. Biserica Naşterea Sfântului Ioan Municipiul Suceava Suceava
Botezătorul (Coconilor)
k)134. Ansamblul Mănăstirii Zamca Municipiul Suceava Suceava
k)135. Biserica Sfântul Nicolae (Bogdana) Municipiul Rădăuţi Suceava
k)136. Biserica Sfânta Treime Oraşul Siret Suceava
k)137. Ruinele bisericii catolice Comuna Baia, satul Baia Suceava
k)138. Biserica Sfântul Gheorghe (Alba) Comuna Baia, satul Baia Suceava
k)139. Biserica Adormirea Maicii Domnului Comuna Baia, satul Baia Suceava
k)140. Biserica Sfântul Nicolae Comuna Grămeşti, satul Bălineşti Suceava
k)141. Ansamblul Mănăstirii Putna Comuna Putna, satul Putna Suceava
k)142. Biserica Sfânta Paraschiva Comuna Dolheşti, satul Dolheştii Mari Suceava
k)143. Ansamblul Mănăstirii Dragomirna Comuna Mitocu Dragomirnei, satul Mitocu Suceava
Dragomirnei
k)144. Biserica Înălţării Sfintei Cruci Comuna Volovăţ, satul Volovăţ Suceava
k)145. Biserica Tăierea Capului Sfântului Comuna Udeşti, satul Reuseni Suceava
Ioan Botezătorul
k)146. Biserica Tuturor Sfinţilor Comuna Todireşti, satul Părhăuţi Suceava
k)147. Ansamblul Mănăstirii Slatina Comuna Slatina, satul Slatina Suceava
k)148. Biserica Înălţarea Sfintei Cruci Comuna Pătrăuţi, satul Pătrăuţi Suceava
k)149. Biserica Mănăstirii Voroneţ Oraşul Gura Humorului, localitatea Voroneţ Suceava
k)150. Biserica Sfântul Ilie Comuna Scheia, satul Sfântu Ilie Suceava
k)151. Biserica Tăierea Capului Sfântului Comuna Arbore, satul Arbore Suceava
Ioan Botezătorul
k)152. Ansamblul Mănăstirii Probota Comuna Dolhasca, satul Probota Suceava
k)153. Ruinele vechii Biserici Sfântul Comuna Dolhasca, satul Probota Suceava
Nicolae din Poiană
k)154. Ansamblul Mănăstirii Humorului Comuna Mănăstirea Humorului, satul Suceava
Mănăstirea Humorului
k)155. Ruinele vechii biserici Comuna Mănăstirea Humorului, satul Suceava
Mănăstirea Humorului
k)156. Ansamblul Mănăstirii Moldoviţa Comuna Vatra Moldoviţei, satul Vatra Suceava
Moldoviţei
k)157. Ruinele vechii biserici Comuna Vatra Moldoviţei, satul Vatra Suceava
Moldoviţei
k)158. Ansamblul Mănăstirii Râşca Comuna Râşca, satul Râşca Suceava
k)159. Ansamblul Mănăstirii Suceviţa Comuna Suceviţa, satul Suceviţa Suceava
k)160. Catedrala romano-catolică Municipiul Timişoara Timiş
k)161. Catedrala Sfinţii Trei Ierarhi Municipiul Timişoara Timiş
k)162. Ansamblul Mănăstirii Partoş Comuna Banloc, satul Partoş Timiş
k)163. Biserica Sfinţii Arhangheli Comuna Banloc, satul Partoş Timiş
k)164. Biserica Schimbarea la Faţă Comuna Gătaia, satul Şemlacu Mic Timiş
a Mănăstirii Săraca
k)165. Bazilica cu criptă (martirium) Comuna Niculiţel, satul Niculiţel Tulcea
k)166. Biserica Sfântul Atanasie Comuna Niculiţel, satul Niculiţel Tulcea
k)167. Geamia Ali Gazi Paşa Oraşul Babadag Tulcea
k)168. Biserica domnească Sfântul Ioan Municipiul Vaslui Vaslui
Botezătorul
k)169. Mănăstirea Arnota Comuna Costeşti, satul Bistriţa Vâlcea
k)170. Mănăstirea Bistriţa Comuna Costeşti, satul Bistriţa Vâlcea
k)171. Ansamblul Mănăstirii Cozia Oraşul Călimăneşti, localitatea Căciulata Vâlcea
k)172. Biserica bolniţei Mănăstirii Cozia Oraşul Călimăneşti, localitatea Căciulata Vâlcea
k)173. Biserica Naşterii Maicii Domnului Oraşul Călimăneşti Vâlcea
a schitului Ostrov
k)174. Ansamblul Mănăstirii Dintr-un Lemn Comuna Frânceşti, satul Dezrobiţi Vâlcea
k)175. Schitul Fedeleşoiu Comuna Dăeşti, satul Fedeleşoiu Vâlcea
k)176. Ansamblul Mănăstirii Govora Comuna Mihăeşti, satul Govora Vâlcea
k)177. Ansamblul Mănăstirii Horezu Oraşul Horezu, satul Romanii de Jos Vâlcea
k)178. Biserica Intrarea în Biserică şi Oraşul Horezu, satul Urşani Vâlcea
Sfântul Ioan Botezătorul
k)179. Ansamblul Mănăstirii Mamul Comuna Lungeşti, satul Stăneşti-Lunca Vâlcea
k)180. Biserica Adormirea Maicii Domnului Comuna Lungeşti, satul Stăneşti-Lunca Vâlcea
k)181. Schitu Cornetu Comuna Racoviţa, satul Tuţuleşti Vâlcea
k)182. Fostul schit Dobruşa, Biserica Comuna Ştefăneşti, satul Dobruşa Vâlcea
Vovidenia
k)183. Ansamblul fostei Mănăstiri Mera Comuna Mera, satul Mera Vrancea
k)184. Biserica Armenească Municipiul Focşani Vrancea
k)185. Biserica Curtea Veche Municipiul Bucureşti
k)186. Biserica Mărcuţa Municipiul Bucureşti
k)187. Biserica Mihai Vodă Municipiul Bucureşti
k)188. Biserica Radu Vodă Municipiul Bucureşti
k)189. Ansamblul Mănăstirii Plumbuita Municipiul Bucureşti
k)190. Biserica Patriarhiei Municipiul Bucureşti
k)191. Biserica Antim Municipiul Bucureşti
k)192. Biserica Fundenii Doamnei Municipiul Bucureşti
k)193. Biserica Stavropoleos Municipiul Bucureşti
k)194. Biserica Creţulescu Municipiul Bucureşti
k)195. Biserica Doamnei Municipiul Bucureşti
k)196. Biserica Colţei Municipiul Bucureşti
k)197. Sinagoga (Muzeul de Istorie al Municipiul Bucureşti
comunităţii evreieşti)
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   l) Arhitectura industrială; amenajări căi de comunicaţie
   
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
l)1. Galeriile romane ale exploatărilor Comuna Roşia Montană, satul Roşia Alba
miniere aurifere Montană
l)2. Furnal Municipiul Reşiţa Caraş-Severin
l)3. Podul "Inginer Anghel Saligny" Oraşul Cernavodă Constanţa
l)4. Mina Adamul Vechi Comuna Baia de Criş, satul Căraci Hunedoara
l)5. Furnalul Vechi Comuna Ghelari, satul Govăjdia Hunedoara
l)6. Galeria de mină "Treptele romane" Municipiul Brad, satul Ruda-Brad Hunedoara
a exploatării miniere Barza
l)7. Furnal Oraşul Călan Hunedoara
l)8. Gara Târgu Frumos Oraşul Târgu Frumos Iaşi
l)9. Podul de piatră Comuna Ştefan cel Mare, satul Vaslui
Cănţălăreşti
l)10. Uzinele Malaxa Municipiul Bucureşti
l)11. Sucursala Ford (Floreasca) Municipiul Bucureşti
l)12. Gara Filaret Municipiul Bucureşti
l)13. Moara lui Asan Municipiul Bucureşti
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   m) Monumente de arhitectură populară (locuinţe săteşti)
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
m)1. Case de lemn - secolul al XIX-lea Comuna Vidra, satul Goieşti Alba
m)2. Case - secolele al XVIII-lea - Comuna Roşia Montană, satul Roşia Montană Alba
al XIX-lea
m)3. Case - secolul al XVIII-lea Comuna Vadu Moţilor, satul Vadu Moţilor Alba
m)4. Casa Avram Iancu Comuna Avram Iancu, satul Avram Iancu Alba
m)5. Casa Hagi Tudorache Comuna Budeasa, satul Budeasa Mare Argeş
m)6. Casa Cartianu Comuna Turcineşti, satul Cartiu Gorj
m)7. Porţi secuieşti Comuna Brădeşti, satul Satu Mare Harghita
m)8. Casa de lemn Deac Vasile Moşu Comuna Bogdan Vodă, satul Bogdan Vodă Maramureş
m)9. Casa de lemn Iurca Comuna Deseşti, satul Hărniceşti Maramureş
m)10. Casa Polina Omir Comuna Şişeşti, satul Şişeşti Mehedinţi
m)11. Casa de lemn Maria Moacă Comuna Izvoru Bârzii, satul Schitu Mehedinţi
Topolniţei
m)12. Casa Buzescu Comuna Strejeşti, satul Strejeştii de Sus Olt
m)13. Casa Mărcuţ Iacob al lui Gligor Comuna Călineşti-Oaş, satul Călineşti-Oaş Satu Mare
m)14. Gospodăria Matisievici Ecaterina Comuna Moldoviţa, satul Demacuşa Suceava
m)15. Complexul gospodăresc cu ocol Comuna Breaza, satul Breaza de Sus Suceava
întărit Maria Veruleac
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   n) Ansambluri tradiţionale rurale
   
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
n)1. Dârstă cu pivă Comuna Rucăr, satul Rucăr Argeş
n)2. Mori şi vâltori Comuna Prigor, satul Putna Caraş-Severin
n)3. Mori Comuna Ciclova Română Caraş-Severin
n)4. Pivniţe de deal Comuna Bălăneşti, satul Glodeni Gorj
n)5. Trei mori de lemn cu ciutură Comuna Ponoarele, satul Ponoarele Mehedinţi
n)6. Crama lui Buzescu Comuna Priseaca, satul Buiceşti Olt
n)7. Moară de apă Comuna Ţifeşti, satul Vităneşti Vrancea
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   2. Monumente şi situri arheologice
   a) Complexe paleolitice
   
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
a)1. Aşezare din paleoliticul superior Comuna Mitoc, satul Mitoc Botoşani
(în punctul "Malu Galben")
a)2. Aşezare paleolitică Comuna Ripiceni, satul Ripiceni Botoşani
(în punctul "Izvor")
a)3. Vestigii de locuire din epocile: Oraşul Băile Herculane Caraş-Severin
epipaleolitic, neolitic,
eneolitic şi bronz (în punctul
"Peştera Hoţilor")
a)4. Niveluri de locuire din Comuna Baia de Fier, satul Baia Gorj
paleoliticul mijlociu şi de Fier
postpaleolitic cu unelte în
special din cuarţ (în punctul
"Peştera Muierilor")
a)5. Niveluri de locuire musteriană Comuna Pui, satul Ohaba Ponor Hunedoara
(în punctul "Peştera Bordul Mare")
a)6. Peşteră cu pictură rupestră din Comuna Letca, satul Cuciulat Sălaj
paleoliticul superior (în
cariera de piatră)
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   b) Aşezări neolotice şi eneolitice
   
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
b)1. Tell neolitic - culturile Comuna Poduri, satul Poduri Bacău
Precucuteni şi Cucuteni (în
punctul "Dealul Ghindaru")
b)2. Aşezare - cultura Cucuteni Comuna Traian, satul Zăpodia Bacău
b)3. Aşezare - cultura Cucuteni (în Comuna Frumuşica, satul Rădeni Botoşani
punctul "Dealul Boia")
b)4. Aşezare neolitică de tip tell Oraşul Hârşova Constanţa
b)5. Aşezare eponimă a culturii Comuna Cucuteni, satul Băiceni Iaşi
Cucuteni (în punctul "Dâmbu
Morii")
b)6. Aşezare - cultura Cucuteni (în Comuna Strunga, satul Hăbăşeşti Iaşi
punctul "La Silişte")
b)7. Aşezare - cultura Cucuteni (în Comuna Bodeşti, satul Bodeştii de Jos Neamţ
punctul "Cetăţuia Frumuşica")
b)8. Aşezare - cultura Cucuteni (în Comuna Bârgăuani, satul Ghelăieşti Neamţ
punctul "Dealul Nedeea")
b)9. Aşezare - cultura Cucuteni Comuna Piatra Şoimului, satul Piatra Neamţ
şi cetate dacică Şoimului
b)10. Aşezare - cultura Cucuteni (în Comuna Zăneşti, satul Traian Neamţ
punctul "Dealul Fântânilor")
b)11. Telluri neolitice (staţiune Comuna Baia, satul Baia Tulcea
eponimă pentru cultura
Hamangia), tumuli funerari
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   c) Aşezări şi necropole din epoca bronzului
   
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
c)1. Aşezare fortificată, staţiune Comuna Sălacea, satul Otomani Bihor
eponimă a culturii Otomani (în
punctul "Cetăţuia")
c)2. Aşezare eponimă a culturii Comuna Merei, satul Sărata Monteoru Buzău
Monteoru (bronz mijlociu),
aşezare Cucuteni, necropolă de
incineraţie; vestigii de locuire
(în punctul "Cetăţuia")
c)3. Necropole tumulare epoca Comuna Lăpuş, satul Lăpuş Maramureş
bronzului final - grupul Lăpuş
c)4. Aşezare eponimă a culturii Suciu Comuna Suciu de Sus, satul Suciu de Sus Maramureş
de Sus (bronz final) şi aşezări
aparţinând culturii Suciu de Sus
c)5. Aşezare eponimă a culturii Gârla Comuna Gârla Mare, satul Gârla Mare Mehedinţi
Mare (bronz mijlociu) (în
punctul "La Gârloasca")
c)6. Aşezare - cultura Monteoru; Comuna Dumbrăveni, satul Cândeşti Vrancea
aşezare dacică (în punctul
"Cetăţuia")
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   d) Fortificaţii şi aşezări din prima epocă a fierului (hallstattiene)
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
d)1. Fortificaţie Comuna Ciugud, satul Teleac Alba
d)2. Fortificaţie Comuna Sântana, satul Sântana Arad
d)3. Fortificaţie (în punctul "Dealul Comuna Mihai Eminescu, statul Stânceşti Botoşani
Bobeica")
d)4. Fortificaţie (staţiune eponimă Oraşul Babadag Tulcea
pentru cultura Babadag)
d)5. Aşezare getică Oraşul Babadag Tulcea
d)6. Fortificaţie romană Oraşul Babadag Tulcea
d)7. Fortificaţie hallstattiană (în Comuna Mahmudia, satul Beştepe Tulcea
punctul "Piatra lui Sava")
d)8. Cetate getică (în punctul Comuna Mahmudia, satul Beştepe Tulcea
"Cetăţuia")
d)9. Fortificaţie Comuna Beidaud, satul Beidaud Tulcea
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   e) Fortificaţii dacice
   
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
e)1. Fortificaţie dacică Comuna Săsciori, satul Căpâlna Alba
(în punctul "La Cetate")
e)2. Fortificaţie dacică; necropolă Oraşul Cugir Alba
tumulară (în punctul "Cetăţuie")
e)3. Cetatea dacică Apoulon Comuna Cricău, satul Craiva Alba
(în punctul "Piatra Craivii")
e)4. Davă antică; complexe arheologice Comuna Negri, satul Brad Bacău
reprezentând aşezări succesive
din neolitic (Cucuteni A-B) şi
epoca bronzului (cultura Costişa şi
Monteoru) (în punctul "Zargidava")
e)5. Dava antică Tamasidava; Comuna Horgeşti, satul Răcătău de Jos Bacău
necropolă tumulară; fortificaţie
din epoca bronzului, cultura
Monteoru (în punctul "Cetăţuie")
e)6. Fortificaţie dacică, zona Comuna Ormeniş, satul Augustin Braşov
sanctuarelor
e)7. Davă dacică (în punctul Comuna Verneşti, satul Cârlomăneşti Buzău
"Cetăţuie")
e)8. Cetate şi aşezare dacică Comuna Pojejena, satul Divici Caraş-Severin
(în punctul "Grad")
e)9. Davă getică (în punctul "Valea Comuna Oltina, satul Satu Nou Constanţa
lui Voicu")
e)10. Davă getică (în punctul "Vadul Comuna Oltina, satul Satu Nou Constanţa
Vacilor")
e)11. Fortificaţie dacică cu ziduri din Comuna Sânzieni, satul Caşinu Mic Covasna
piatră (în punctul "Verele")
e)12. Fortificaţie dacică cu 3 terase Oraşul Covasna Covasna
împrejmuite cu ziduri din piatră
(în punctul "Valea Zânelor" -
Dealul Florilor)
e)13. Cetate dacică Comuna Coţofenii din Dos, satul Dolj
Coţofenii din Dos
e)14. Cetate dacică (în punctul "La Comuna Calopăr, satul Bâzdana Dolj
Cucuioara")
e)15. Aşezare fortificată geto-dacică; Comuna Mihăileşti, satul Popeşti Giurgiu
necropolă tumulară (în punctul
"La Nucet")
e)16. Fortificaţie geto-dacică; aşezare Oraşul Polovragi, satul Polovragi Gorj
(în punctul "Crucea lui Ursache")
e)17. Cetate dacică cu zid din piatră, Comuna Zetea, satul Sub Cetate Harghita
3 şanţuri şi valuri de pământ
(în punctul "Dealul Desag")
e)18. Fortificaţie dacică complexă, cu Comuna Orăştioara de Sus, satul Costeşti Hunedoara
val de pământ, ziduri şi turnuri
din piatră ecarisată; sanctuare
de tip aliniament
e)19. Fortificaţie dacică cu ziduri şi Comuna Orăştioara de Sus, satul Costeşti Hunedoara
turnuri din piatră ecarisată (în
punctul "Cetăţuia Înaltă")
e)20. Fortificaţie dacică formată din Comuna Orăştioara de Sus, satul Costeşti Hunedoara
două incinte cu ziduri şi turnuri
din piatră ecarisată (în punctul
"Blidaru")
e)21. Capitala politică, culturală şi Comuna Orăştioara de Sus, satul Hunedoara
religioasă a Daciei, Sarmizegetusa Grădiştea de Munte
(în punctul "Dealul Grădiştii")
e)22. Fortificaţie dacică cu ziduri şi Comuna Orăştioara de Sus, satul Hunedoara
turnuri de veghe din blocuri de Grădiştea de Munte
piatră ecarisată (în punctul
"Vârful lui Hulpe")
e)23. Aşezare dacică fortificată cu Comuna Orăştioara de Sus, satul Hunedoara
blocuri de piatră ecarisată Grădiştea de Munte
(în punctul "Feţele Albe")
e)24. Fortificaţie dacică cu incinta şi Comuna Boşorod, satul Luncani Hunedoara
turnurile din piatră ecarisată;
incintă medievală din piatră
legată cu pământ
e)25. Fortificaţie dacică cu ziduri şi Comuna Băniţa, satul Băniţa Hunedoara
turnuri din piatră ecarisată,
platforme de luptă, sanctuar
(în punctul "Piatra Cetăţii")
e)26. Cetate traco-getică (în punctul Comuna Cotnari, satul Cotnari Iaşi
"Dealul Cătălina")
e)27. Cetate dacică (în punctul Municipiul Piatra-Neamţ Neamţ
"Dealul Cozla")
e)28. Aşezare fortificată dacică (în Municipiul Piatra-Neamţ Neamţ
punctul "Dealul Bâtca Doamnei")
e)29. Cetate dacică cu două turnuri- Comuna Tilişca, satul Tilişca Sibiu
locuinţă (în punctul "Dealul
Cătinaş")
e)30. Cetate geto-dacică Oraşul Zimnicea Teleorman
e)31. Necropolă tumulară şi plană; Oraşul Zimnicea Teleorman
necropolă epoca bronzului;
aşezare şi necropolă medievală
(în punctul "Câmpul morţilor")
e)32. Cetate getică Comuna Mahmudia, satul Beştepe Tulcea
e)33. Cetate traco-getică (în punctul Comuna Arsura, satul Arsura Vaslui
"Cetăţuia Mogoşeşti")
e)34. Cetate traco-getică (în punctul Comuna Buneşti-Avereşti, satul Buneşti Vaslui
"Dealul Bobului")
e)35. Buridava antică, complex de Oraşul Ocnele Mari, localitatea Ocniţa Vâlcea
aşezări civile aflate în jurul unor
înălţimi fortificate, cu terase,
palisade şi turnuri de apărare
(în punctul "Cosota")
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   f) Necropole şi zone sacre - epoca fierului
   
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
f)1. Necropolă tumulară de incineraţie Comuna Poiana Lacului, satul Cepari Argeş
de tip Ferigile-Tigveni (în punctul
"Topliţa")
f)2. Necropolă tumulară de incineraţie Comuna Tigveni, satul Tigveni Argeş
(în punctul "Bălteni")
f)3. Zonă de tumuli funerari; mormânt Comuna Cucuteni, satul Cucuteni Iaşi
tumular
f)4. Zonă sacră - gropi rituale; Municipiul Sighişoara Mureş
aşezare dacică (în punctul
"Dealul Turcului")
f)5. Zonă de gropi rituale dacice; Comuna Mirşid, satul Moigrad Sălaj
incintă fortificată cu val şi şanţ
(în punctul "Dealul Măgura")
f)6. Aliniamente de tumuli funerari Comuna Valea Nucarilor, satul Agighiol Tulcea
şi tumuli izolaţi
f)7. Necropolă tumulară de incineraţie - Comuna Costeşti, satul Costeşti Vâlcea
staţiune eponimă pentru grupul
Ferigile - Bârseşti
f)8. Necropolă tumulară de incineraţie - Comuna Bârseşti, satul Bârseşti Vrancea
staţiune eponimă pentru grupul
Bârseşti - Ferigile (în punctul
"Lacul Dumbrăvii")
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   g) Castre şi aşezările civile aferente; fortificaţii romano-bizantine
   
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
g)1. Castrul roman al Legiunii Municipiul Alba Iulia Alba
a XIII-a Gemina
g)2. Castrul de piatră Jidava; Municipiul Câmpulung Argeş
canabae; castrul de pământ
g)3. Castrul de piatră; canabae (în Municipiul Caransebeş, satul Jupa Caraş-Severin
punctul "Peste ziduri")
g)4. Municipiul roman Tibiscum (în Municipiul Caransebeş Caraş-Severin
punctul "Iaz")
g)5. Castrul roman; canabae (în Municipiul Turda Cluj
punctul "Cetate")
g)6. Oraşul roman Potaissa Municipiul Turda Cluj
g)7. Castrul roman Gilău Comuna Gilău, satul Gilău Cluj
g)8. Castrul roman Căşeiu Comuna Căşeiu, satul Căşeiu Cluj
g)9. Fortificaţie romană şi romano- Comuna Topalu, satul Capidava Constanţa
bizantină; instalaţii portuare;
aşezare civilă; castru militar roman
g)10. Castrul roman Sacidava (în Comuna Aliman, satul Dunăreni Constanţa
punctul "Bratca")
g)11. Cetate getică; cetate medievală Comuna Aliman, satul Dunăreni Constanţa
timpurie (în punctul "Dealul Muzait")
g)12. Cetatea romană Axiopolis Oraşul Cernavodă Constanţa
g)13. Cetatea romană Carsium Oraşul Hârşova Constanţa
g)14. Cetatea romană Sucidava Comuna Lipniţa, satul Izvoarele Constanţa
g)15. Cetatea romano-bizantină Cius Comuna Gârliciu, satul Gârliciu Constanţa
g)16. Castrul şi aşezarea civilă de la Municipiul Galaţi Galaţi
Tirighina Bărboşi
g)17. Castru roman, aşezare civilă, Comuna Veţel, satul Veţel Hunedoara
terme, amfiteatru, temple, punct
vamal, zonă de necropole,
locuire postromană
g)18. Ruinele oraşului roman cu rang Municipiul Drobeta-Turnu Severin Mehedinţi
de municipiu şi apoi de colonia
g)19. Ruinele podului lui Traian, ale Municipiul Drobeta-Turnu Severin Mehedinţi
castrului roman şi ale termelor
g)20. Ruinele bisericii medievale Municipiul Drobeta-Turnu Severin Mehedinţi
g)21. Ansamblul arheologic Porolissum: Comuna Mirşid, satul Moigrad-Porolissum Sălaj
două castre, oraşul roman
Porolissum, sanctuare, amfiteatru;
sistem defensiv de turnuri de
observaţie (în punctul "Pomet",
"Citera", "Dealul Fericirii", "La
Poiana")
g)22. Castrul roman Buciumi Comuna Buciumi, satul Buciumi Sălaj
g)23. Cetatea romano-bizantină Dinogetia; Comuna Jijila, satul Garvăn Tulcea
aşezarea civilă de pe insulă;
cetate medievală (în punctul
"Bisericuţa")
g)24. Cetatea romană Noviodunum, Oraşul Isaccea Tulcea
aşezare getică, aşezare medievală
(în punctul "La Pontonul Vechi")
g)25. Cetatea romană Salsovia Comuna Mahmudia, satul Mahmudia Tulcea
g)26. Cetatea Halmyris Comuna Murighiol, satul Murighiol Tulcea
g)27. Cetatea Zaporojeni Comuna Murghiol, satul Dunavăţu de Jos Tulcea
g)28. Cetatea romană Arrubium Oraşul Măcin Tulcea
g)29. Cetatea romană Beroe (în punctul Comuna Ostrov, satul Ostrov Tulcea
"Piatra-Frecăţei")
g)30. Cetatea romană şi romano-bizantină Comuna Slava Cercheză, satul Slava Rusă Tulcea
Ibida (Libida); bazilică creştină;
mănăstire (în punctul "Cetatea Fetei")
g)31. Cetatea romană Aegyssus Municipiul Tulcea Tulcea
g)32. Cetate traco-getică; oraş roman; Comuna Turcoaia, satul Turcoaia Tulcea
două cetăţi romano-bizantine (în
punctul "Igliţa")
g)33. Castrul roman Arutela (în punctul Oraşul Călimăneşti, localitatea Vâlcea
"Poiana Bivolari") Căciulata
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   h) Oraşe antice
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
h)1. Apulum; oraşele romane Colonia Municipiul Alba Iulia Alba
Nova Apulensis şi Colonia Aurelia
Apulensis (în punctul "Partoş")
h)2. Vestigii ale oraşului antic Municipiul Cluj-Napoca Cluj
Napoca - zidul de incintă, locuinţe,
cartier de locuinţe romane,
forumul roman
h)3. Oraşul antic Tomis Municipiul Constanţa Constanţa
h)4. Tropaeum Traiani - cetate Comuna Adamclisi, satul Adamclisi Constanţa
romană şi romano-bizantină
h)5. Cetatea şi aşezarea civilă Histria Comuna Istria, satul Istria Constanţa
h)6. Oraşul antic Callatis Oraşul Mangalia Constanţa
h)7. Colonia Ulpia Traiana Augusta Comuna Sarmizegetusa, satul Hunedoara
Dacica Sarmizegetusa - capitala Sarmizegetusa
provinciei romane Dacia
h)8. Oraşul antic Sucidava, pe locul Oraşul Corabia Olt
aşezării geto-dacice
h)9. Oraşul roman Romula, capitală Comuna Dobrosloveni, satul Reşca Olt
a Daciei Malvensis, pe locul
aşezării geto-dacice
h)10. Cetatea antică Orgame/Argamum - Comuna Jurilovca, satul Jurilovca Tulcea
colonie grecească şi, ulterior,
oraş roman şi romano-bizantin,
(în punctul "Capul Dolojman")
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   i) Edificii
   
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
i)1. Monumentul triumfal "Tropaeum Comuna Adamclisi, satul Adamclisi Constanţa
Traiani"
i)2. Cavou cu pictură Municipiul Constanţa Constanţa
i)3. Edificiu cu mozaic Tomis Municipiul Constanţa Constanţa
i)4. Complexul de băi romane cu Comuna Geoagiu, satul Geoagiu Hunedoara
apă termală Germisara
i)5. Basilica paleo-creştină cu criptă Comuna Niculiţel, satul Niculiţel Tulcea
i)6. Biserica medievală timpurie treflată Comuna Niculiţel, satul Niculiţel Tulcea
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   j) Monumentele medievale identificate pe baza cercetărilor arheologice
   
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
j)1. Vestigiile reşedinţei familiei Borşa; Comuna Şoimi, satul Sânnicolau de Beiuş Bihor
complex monastic (în punctul
"Dealul Boţocana")
j)2. Biserică fortificată şi necropolă Comuna Ciclova Română, satul Ilidia Caraş-Severin
(în punctul "Dealul Cetate")
j)3. Ansamblu arhitectural medieval: Comuna Ciclova Română, satul Ilidia Caraş-Severin
biserică de tip rotondă; locuinţă
fortificată; necropolă (în punctul
"Dealul Obliţa")
j)4. Complex medieval fortificat Comuna Dăbâca, satul Dăbâca Cluj
(în punctul "Cetate")
j)5. Cetate bizantină (în punctul Comuna Ostrov, satul Ostrov Constanţa
"Păcuiul lui Soare")
j)6. Complex rupestru format din Oraşul Basarabi Constanţa
6 bisericuţe, galerii, cavouri,
morminte
j)7. Vestigiile oraşului medieval Comuna Giurgeni, satul Giurgeni Ialomiţa
"Târgul de Floci" (în punctul
"La mănăstire")
j)8. Ansamblul de vestigii medievale Municipiul Iaşi Iaşi
din vatra oraşului
j)9. Fundaţiile bisericii cneziale a lui Comuna Giuleşti, satul Giuleşti Maramureş
Dragoş Vodă
j)10. Cetatea Nouă a Romanului Comuna Sagna, satul Gâdinţi Neamţ
j)11. Curte boierească cu biserică şi Comuna Grumăzeşti, satul Netezi Neamţ
necropolă (în punctul "Brătuleţ")
j)12. Cetate (în punctul "La Ciugă") Comuna Ceraşu, satul Slon Prahova
j)13. Cetatea de la Tabla Buţii Comuna Ceraşu, satul Slon Prahova
j)14. Cetatea Şcheia Municipiul Suceava Suceava
j)15. Ruinele bisericii şi curţii Comuna Volovăţ, satul Volovăţ Suceava
boiereşti (în punctul "Silişte")
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   k) Rezervaţii arheologice cuprinzând situri cu niveluri de locuire pe perioade îndelungate - aşezări şi necropole
   
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea Unitatea administrativ-teritorială Judeţul
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
k)1. Fortificaţie şi aşezare geto-dacică; Comuna Cetăţeni, satul Cetăţeni Argeş
fortificaţie medievală, aşezare şi
vestigii provenind de la 3 biserici
(în punctul "Cetăţuia")
k)2. Aşezare şi necropole (în punctul Municipiul Sighişoara, localitatea Mureş
"Dealul Viilor") Viilor
k)3. Rezervaţia arheologică Târgşor - Comuna Târgşoru Vechi, satul Prahova
aşezări din epoca neolitică, Târgşoru Vechi
fier, castru şi terme romane,
necropola Sântana - Cerneahov,
vestigii medievale (în punctul
"La Mânăstire")
k)4. 31 de situri din epocile: neolitică, Comuna Fântânele, satul Vadu Săpat Prahova
bronzului, dacică; complexe daco-
romane, important centru
meşteşugăresc, aşezări
Ipoteşti-Cândeşti, vestigii
medievale (în punctele "La Silişte",
"Rulă", "La Puţul lui Buroiu")
k)5. Aşezări şi necropole Comuna Brăteiu, satul Brăteiu Sibiu
k)6. Vestigii arheologice din diverse Comuna Poieneşti, satul Poieneşti Vaslui
epoci: aşezare de tip "Cucuteni A",
necropolă bastarnică; necropolă
getică; necropolă carpică: morminte
sarmatice şi aşezare de tip
"Sântana de Mureş - Cerneahov"
(în punctul "Dealul Teilor")
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
   II. UNITĂŢI ADMINISTRATIV-TERITORIALE CU CONCENTRARE FOARTE MARE A
PATRIMONIULUI CONSTRUIT CU VALOARE CULTURALĂ DE INTERES NAŢIONAL
   
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul Unitatea administrativ-teritorială
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
ALBA Municipii Alba Iulia, Aiud, Blaj
Oraşe Abrud, Câmpeni, Cugir, Sebeş, Teiuş, Zlatna
Comune Avram Iancu, Berghin, Bucium, Câlnic, Cetatea de Baltă, Ciugud, Cricău, Daia
Română, Fărău, Galda de Jos, Gârbova, Ighiu, Jidvei, Lupşa, Lopadea Nouă,
Meteş, Mihalţ, Pianu, Ponor, Rădeşti, Râmeţ, Roşia Montană, Săliştea,
Săsciori, Sântimbru, Stremţ, Şona, Vadu Moţilor, Vidra, Vinţu de Jos.

ARAD Municipii Arad
Oraşe Lipova, Nădlac, Pâncota
Comune Brazii, Fântânele, Gurahonţ, Hălmagiu, Pecica, Pleşcuţa, Sântana, Şeitin,
Zăbrani.

ARGEŞ Municipii Piteşti, Câmpulung, Curtea de Argeş
Comune Aninoasa, Arefu, Băiculeşti, Bălileşti, Brăduleţ, Budeasa, Cetăţeni, Corbi,
Coşeşti, Cotmeana, Dâmbovicioara, Domneşti, Mălureni, Moşoaia, Muşăteşti,
Pietroşani, Poiana Lacului, Rucăr, Ştefăneşti, Tigveni, Ţiţeşti.

BACĂU Municipii Bacău, Oneşti
Oraşe Comăneşti, Moineşti, Târgu Ocna
Comune Bârsăneşti, Bereşti-Tazlău, Berzunţi, Bogdăneşti, Caşin, Căiuţi, Corbasca, Gura
Văii, Horgeşti, Livezi, Mărgineni, Negri, Nicolae Bălcescu, Poduri, Sănduleni,
Săuceşti, Ştefan cel Mare, Târgu Trotuş, Traian.

BIHOR Municipii Oradea
Oraşe Beiuş
Comune Biharia, Derna, Drăgăneşti, Girişu de Criş, Pomezeu, Răbăgani, Remetea,
Rieni, Sălacea, Sâmbăta, Sântandrei, Şoimi, Ţeţchea, Uileacu de Beiuş.

BISTRIŢA-NĂSĂUD Municipii Bistriţa
Oraşe Beclean
Comune Budacu de Jos, Cetate, Dumitra, Galaţii Bistriţei, Livezile, Mărişelu, Milaş,
Şieu-Măgheruş, Şieu-Odorhei, Teaca.

BOTOŞANI Municipii Botoşani, Dorohoi
Comune Băluşeni, Brăeşti, Bucecea, Corni, Curteşti, Frumuşica, Leorda, Mihai
Eminescu, Mitoc, Ripiceni, Văculeşti, Vârfu Câmpului, Vlădeni.

BRAŞOV Municipii Braşov, Făgăraş
Oraşe Codlea, Râşnov, Rupea, Săcele, Zărneşti
Comune Beclean, Bod, Bran, Buneşti, Caţa, Cincu, Dumbrăviţa, Feldioara, Hălchiu,
Hărman, Homorod, Jibert, Lisa, Moieciu, Ormeniş, Prejmer, Sânpetru, Şercaia,
Şoarş, Voila, Vulcan.

BRĂILA Municipii Brăila
Comune Măxineni.

BUZĂU Municipii Buzău, Râmnicu Sărat
Comune Bozioru, Merei, Tisău, Verneşti.

CARAŞ-SEVERIN Municipii Reşiţa, Caransebeş
Oraşe Anina, Băile Herculane, Bocşa, Moldova Nouă, Oraviţa
Comune Bănia, Berzasca, Bozovici, Caraşova, Ciclova Română, Eftimie Murgu, Păltiniş,
Coronini, Pojejena, Prigor, Sicheviţa, Târnova.

CĂLĂRAŞI Municipii Olteniţa
Comune Plătăreşti.

CLUJ Municipii Cluj-Napoca, Dej, Turda
Oraşe Gherla, Huedin
Comune Aghireşu, Aiton, Apahida, Baciu, Bobâlna, Bonţida, Căianu, Căpuşu Mare,
Căşeiu, Câţcău, Chinteni, Ciucea, Ciurila, Dăbâca, Feleacu, Floreşti, Gârbău,
Gilău, Iara, Izvoru Crişului, Mănăstireni, Mica, Mintiu Gherlii, Petreştii de Jos,
Poieni, Săvădisla, Sânpaul, Sic, Tureni, Vad.

CONSTANŢA Municipii Constanţa, Mangalia, Medgidia
Oraşe Basarabi, Cernavodă, Eforie, Hârşova, Techirghiol
Comune Adamclisi, Aliman, Gârliciu, Independenţa, Istria, Lipniţa, Mircea Vodă, Oltina,
Ostrov, Poarta Albă, Rasova, Topalu, Tuzla, Valu lui Traian.

COVASNA Municipii Sfântu Gheorghe
Oraşe Covasna, Târgu Secuiesc
Comune Brăduţ, Ghelinţa, Ilieni, Sânzieni, Turia.

DÂMBOVIŢA Municipii Târgovişte
Oraşe Fieni, Pucioasa
Comune Aninoasa, Bărbuleţu, Brăneşti, Buciumeni, Cândeşti, Cobia, Doiceşti, Glodeni,
Gura Ocniţei, Malu cu Flori, Moroeni, Moţăieni, Ocniţa, Pietroşiţa, Potlogi,
Pucheni, Răzvad, Runcu, Şotânga, Voineşti, Vulcana-Băi.

DOLJ Municipii Craiova, Calafat
Comune Almăj, Brabova, Calopăr, Cernăteşti, Coţofenii din Dos, Podari, Şimnicu de Sus,
Sopot, Ţuglui.

GALAŢI Municipii Galaţi.

GIURGIU Municipii Giurgiu
Oraşe Mihăileşti
Comune Comana, Floreşti-Stoeneşti, Hotarele.

GORJ Municipii Târgu Jiu
Oraşe Bumbeşti-Jiu
Comune Alimpeşti, Aninoasa, Arcani, Baia de Fier, Bălăneşti, Băleşti, Bengeşti-Ciocadia,
Bumbeşti-Piţic, Cruşeţ, Glogova, Leleşti, Padeş, Peştişani, Polovragi, Prigoria,
Roşia de Amaradia, Runcu, Samarineşti, Săcelu, Schela, Scoarţa, Slivileşti,
Stăneşti, Teleşti, Tismana, Turcineşti.

HARGHITA Municipii Miercurea-Ciuc, Odorheiu Secuiesc
Oraşe Borsec, Cristuru Secuiesc, Gheorgheni, Topliţa
Comune Bilbor, Brădeşti, Ciucsângeorgiu, Cârţa, Dârjiu, Ditrău, Feliceni, Gălăuţaş,
Lăzarea, Mugeni, Sărmaş, Sândominic, Suseni, Ulieş, Zetea.

HUNEDOARA Municipii Deva, Hunedoara, Orăştie, Brad
Oraşe Călan, Haţeg, Simeria
Comune Baia de Criş, Baru, Băniţa, Boşorod, Cârjiţi, Crişcior, Densuş, Geoagiu,
Ghelari, Gurasada, Hărău, Orăştioara de Sus, Peştişu Mic, Pui, Răchitova,
Rapoltu Mare, Râu de Mori, Ribiţa, Sarmizegetusa, Sălaşu de Sus,
Sântămăria-Orlea, Teliucu Inferior, Topliţa, Unirea, Vaţa de Jos, Veţel.

IALOMIŢA Comune Giurgeni.

IAŞI Municipii Iaşi, Paşcani
Oraşe Hârlău, Târgu Frumos
Comune Bârnova, Ciurea, Cotnari, Cucuteni, Deleni, Dobrovăţ, Dumeşti, Heleşteni,
Leţcani, Miroslava, Mirosloveşti, Ruginoasa, Strunga.

ILFOV Comune Mogoşoaia, Snagov.

MARAMUREŞ Municipii Baia Mare, Sighetu Marmaţiei
Oraşe Baia Sprie, Borşa, Cavnic, Târgu Lăpuş, Vişeu de Sus
Comune Bârsana, Bogdan Vodă, Botiza, Budeşti, Călineşti, Cerneşti, Copalnic-Mănăştur,
Cupşeni, Deseşti, Dumbrăviţa, Giuleşti, Groşi, Ieud, Lăpuş, Mireşu Mare, Ocna
Şugatag, Poienile Izei, Remetea Chioarului, Rozavlea, Săcălăşeni, Săcel,
Strâmtura, Suciu de Sus, Şişeşti, Şomcuta Mare, Ulmeni, Vadu Izei, Vişeu de Jos.

MEHEDINŢI Municipii Drobeta-Turnu Severin
Oraşe Baia de Aramă, Strehaia
Comune Balta, Brezniţa-Ocol, Broşteni, Butoieşti, Gârla Mare, Izvoru Bârzii, Ponoarele,
Şimian, Şişeşti, Tâmna.

MUREŞ Municipii Târgu Mureş, Reghin, Sighişoara, Târnăveni
Oraşe Iernut, Luduş
Comune Acăţari, Adămuş, Apold, Aţintiş, Bahnea, Batoş, Băgaciu, Bălăuşeri, Bichiş,
Bogata, Brâncoveneşti, Ceuaşu de Câmpie, Cucerdea, Cuci, Daneş, Găleşti,
Gorneşti, Lunca, Nadeş, Pănet, Păsăreni, Saschiz, Sărmaşu, Sâncraiu de
Mureş, Suseni, Vânători.

NEAMŢ Municipii Piatra-Neamţ, Roman
Oraşe Târgu-Neamţ
Comune Agapia, Bălţăteşti, Bârgăuani, Bodeşti, Borleşti, Crăcăoani, Dobreni,
Dragomireşti, Fărcaşa, Girov, Grumăzeşti, Pângăraţi, Piatra Şoimului,
Războieni, Roznov, Sagna, Săvineşti, Ştefan cel Mare, Tazlău,
Vânători-Neamţ, Viişoara, Zăneşti.

OLT Municipii Slatina, Caracal
Oraşe Corabia
Comune Brâncoveni, Curtişoara, Dobrosloveni, Gârcov, Giuvărăşti, Leleasca, Oboga,
Priseaca, Strejeşti.

PRAHOVA Municipii Ploieşti, Câmpina
Oraşe Azuga, Breaza, Buşteni, Comarnic, Sinaia, Slănic, Vălenii de Munte
Comune Apostolache, Brebu, Ceraşu, Cornu, Drajna, Fântânele, Filipeştii de Târg,
Izvoarele, Măneciu, Poseşti, Starchiojd, Teişani, Târgşoru Vechi.

SATU MARE Municipii Satu Mare, Carei
Comune Acâş, Călineşti-Oaş, Medieşu Aurit, Socond.

SĂLAJ Municipii Zalău
Oraşe Cehu Silvaniei, Jibou, Şimleu Silvaniei
Comune Agrij, Almaşu, Bălan, Buciumi, Crasna, Creaca, Cuzăplac, Dragu, Fildu de Jos,
Hida, Horoatu Crasnei, Letca, Meseşenii de Jos, Mirşid, Năpradea, Românaşi,
Sălăţig, Sânmihaiu Almaşului, Someş-Odorhei.

SIBIU Municipii Sibiu, Mediaş
Oraşe Agnita, Avrig, Cisnădie, Dumbrăveni, Ocna Sibiului, Tălmaciu
Comune Alţâna, Apoldu de Jos, Arpaşu de Jos, Aţel, Axente Sever, Bazna, Bârghiş,
Biertan, Brăteiu, Brădeni, Bruiu, Cârţa, Chirpăr, Cristian, Dârlos, Gura Râului,
Hoghilag, Iacobeni, Laslea, Marpod, Merghindeal, Micăsasa, Miercurea Sibiului,
Mihăileni, Moşna, Nocrich, Poplaca, Porumbacu de Jos, Racoviţă, Răşinari,
Roşia, Sadu, Sălişte, Slimnic, Şeica Mare, Şelimbăr, Şura Mare, Şura Mică,
Tilişca, Turnu Roşu, Valea Viilor, Vurpăr.

SUCEAVA Municipii Suceava, Câmpulung Moldovenesc, Fălticeni, Rădăuţi
Oraşe Gura Humorului, Siret, Solca, Vatra Dornei
Comune Arbore, Baia, Bălcăuţi, Botoşana, Breaza, Broşteni, Cacica, Cajvana,
Calafindeşti, Dărmăneşti, Dolhasca, Dolheşti, Drăguşeni, Milişăuţi, Grămeşti,
Grăniceşti, Horodnic, Marginea, Mănăstirea Humorului, Mitocu Dragomirnei,
Moldoviţa, Pătrăuţi, Preuteşti, Putna, Râşca, Satu Mare, Slatina, Suceviţa,
Şcheia, Todireşti, Udeşti, Valea Moldovei, Vatra Moldoviţei, Volovăţ, Vultureşti.

TELEORMAN Municipii Alexandria, Roşiori de Vede, Turnu Măgurele
Oraşe Zimnicea
Comune Buzescu, Islaz, Mavrodin, Măgura, Nanov, Peretu, Plosca, Vităneşti, Putineiu,
Salcia, Troianul.

TIMIŞ Municipii Timişoara, Lugoj
Oraşe Făget
Comune Banloc, Gătaia, Margina.

TULCEA Municipii Tulcea
Oraşe Babadag, Isaccea, Măcin, Sulina
Comune Baia, Beidaud, Carcaliu, Ceamurlia de Jos, Crişan, Frecăţei, Jijila, Jurilovca,
Mahmudia, Mihai Bravu, Mihail Kogălniceanu, Murighiol, Nalbant, Niculiţel,
Nufăru, Ostrov, Sarichioi, Slava Cercheză, Turcoaia, Valea Nucarilor.

VASLUI Municipii Vaslui, Bârlad, Huşi
Comune Arsura, Bogdana, Boţeşti, Buneşti-Avereşti, Codăeşti, Duda-Epureni,
Ghergheşti, Lipovăţ, Poieneşti, Puieşti, Soleşti, Ştefan cel Mare, Tanacu.

VÂLCEA Municipii Râmnicu Vâlcea
Oraşe Băile Govora, Băile Olăneşti, Brezoi, Călimăneşti, Horezu, Ocnele Mari
Comune Alunu, Bărbăteşti, Berislăveşti, Boişoara, Budeşti, Bujoreni, Buneşti, Câineni,
Costeşti, Dăeşti, Frânceşti, Goleşti, Goranu, Lungeşti, Mateeşti, Măldăreşti,
Mihăeşti, Perişani, Pietrari, Racoviţa, Runcu, Sălătrucel, Slătioara, Stoeneşti,
Ştefăneşti, Tomşani, Vaideeni, Vlădeşti, Voiceşti.

VRANCEA Municipii Focşani
Oraşe Mărăşeşti, Odobeşti, Panciu
Comune Bârseşti, Boloteşti, Broşteni, Câmpineanca, Cârligele, Coteşti, Dumbrăveni,
Jariştea, Mera, Rugineşti, Ţifeşti, Urecheşti, Valea Sării.

MUNICIPIUL Municipii Bucureşti.
BUCUREŞTI
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
    NOTĂ:
   - Unităţile administrativ-teritoriale cu concentrare foarte mare a patrimoniului construit cu valoare culturală de interes naţional din prezenta anexă cuprind fie o complexitate de valori culturale, fie monumente istorice izolate, de valoare naţională excepţională.
   - Concentrarea în teritoriu a patrimoniului construit cu valoare culturală de interes naţional se regăseşte în anexa nr. IV.

   ANEXA Nr. IV

   

PLANUL DE AMENAJARE

A TERITORIULUI NAŢIONAL SECŢIUNEA A III - A - ZONE PROTEJATE
ZONE CONSTRUITE